Balance Druid Dps Detayları

+ Yorum Gönder
Online Oyunlar ve World of Warcraft online Bölümünden Balance Druid Dps Detayları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Balance Druid Dps Detayları

  Reklam  Balance Druid Dps Detayları

  Forum Alev
  Balance Druid Dps Detayları

  Öncelikle Balance Druid Raidlerin (özellikle 25m) vazgeçilmezlerinden olduğunu belirtmek isterim.Hem Druid in ability leri,hem dot ları hemde yaptığı Dps açısından gerçekten aranan classlar arasındadır.

  Peki nasıl aranırım ben Balance olarak ?

  Öncelikle yeterli statlara kavuşmak gerekir,çünkü Druid in Cat form dps de olduğu gibi,Balance buildinde de gear ön plana çıkmaktadır.(Cat kadar olmasada)

  Statlara (Gerekli) bakmak gerekirse ;

  - Hit
  - Spellpower
  - Crit
  - Haste
  a)intellect
  b)Spirit


  HİT:

  26.23 hit rating %1 hit şansı verir abilitylerimize bunu başta belirtelim.
  Ve Balance druid için ana stat yani üzerinde yoğunlaşmamız gereken ilk olay hit cap imiz olmalıdır.
  Bunun içinse, full bufflarımızla 263 hit rating (Yani %10) u sağlamamız şarttır.Yani bu hit düzeyini yakalayana kadar kullandığımız gem ve itemlere dikkat etmeliyiz.
  (Belirtmek istediğim bir özellik bu açıklamalar Horde baz alınarak yapılmaktadır yani allience racialleri göz ardı edilmektedir)

  SPELLPOWER:

  Bütün abilitylerimizi etkileyen bir stat olduğu için belirteceğim CAP gereken statlara ulaştıktan sonra maximize edilmesi gerekli olan stattır.

  HASTE:

  32.79 haste rating bize %1 spell haste vermektedir.
  Ve Haste bizim çok çok önemli bir statımızdır (Cap ulaşana kadar).Haste den Wrath ve instant abilitylerimiz dışındaki her abilitymiz etkilenmektedir.(Nature's Grace aktifken Wrath Haste etkisinden çıkar)
  Haste Cap e gelince;
  Raid de şaman ı da işin içine katarak (ki her raidde genelde shaman vardır) 401 haste (%12.21) veya şamansız düşünürsek (25m şamansız komik gelse de) 585 Haste rating Cap oluşturmaktadır.Yani Cap lenmek istediğinde 401 kafidir (Bana kalırsa).

  CRİT:

  45.9 crit rati bize %1 crit vermektedir.
  Crit Balance druidin 2 ana özelliğini tetiklediğinden önemi ortaya çıkar ki bunlar ;
  Nature's Grace proclaması ve Eclipse giriş şanslarımız.Genelde Crit Haste ye oranla daha öenmli görünebilir ki bir yerde doğrudur (Haste soft cap yakalamak zor olmadığı için).Ama Spellpower dan taviz verip Crit yüklenmek tamamen yanlıştır.

  Crit Lunar cap :
  Crit cap olarak algılayabileceğimiz bu olay basit anlatım şekliyle şudur :Gerekli crit düzeyine ulaşıldığında Lunar Eclipse sırasında %100 crit şansı yakalıyorsunuz.

  Bunun epey karmaşık matematiksel izahı vardır ama herkesin anlayacağı şekilde belirtmek gerekirse (Kabataslak) : %60 - (Sizin % crit değeriniz) x 45.9 = 1575.5 (minimum bu değer olmak zorunda yani 1575.5 ve üzeri çıkıyorsa anlattığım Lunar Cap olayı sizin için geçerli olacaktır)


  İNTELLECT ve SPİRİT:

  Bu iki güzide statlarımız diğer yazdıklarım kadar olmasada Druidin oomkin form ve talent özelliklerinden dolayı az da olsa önem taşıyan statlardır.

  Nasıl ;

  intellect %0.006 crit sağlar ve ayrıca 0.12 spellpower getirisi sağlar Lunar Guidance sayesinde.Bunlara bufflarıda eklersek (Raid içi pala vs.) az biraz daha arttırabiliriz (Değerleri tam hatırlayamıyorum ama az bir artış söz konusu)
  Spirit ise 0.3 spellpower getirisi sağlar bize improved oomkin form sayesinde.(Buda bufflarla aynı şekilde küçük bir artışa uğrar)

  Ayrıca int ve spiritimiz natural regen imizde de etkili olur.Söylemiş olduğum gibi diğer statlar kadar olmasada katkıları bu şekildedir.

  Statlardan sonra Gem,idol,glyph,ench ve Dps Rotasyonlara değinelim.

  Glyph olarak standat yada genel kullanım da diyebiliriz tek target dps için en elverişlileri : Glyph of Insect Swarm,Glyph of Moonfire,Glyph of Starfire.
  Gem olarak kullanabileceğimiz zaten çok fazla alternatif yok.Çoğu kişinin bildiği 23sp,12sp-10crt,12sp-10sprt vs..
  Genelde 23 sp kullanıyoruz ama hit,crit,haste gibi statlarımızı dengeleyebilmek için gerektiğinde 20 hit,12sp-hit yada sp-haste li gemleri tercih ediyoruz (Stat ve gearınıza göre).
  Meta gem zaten bellidir Chaotic Skyflare Diamond ve bunu aktif etmek için 2 tane 12sp-10 spirit olan epic gem takıyoruz.

  İdol seçimine gelince en iyi balance idolu (alınması en kolay olan aynı zamanda ) id.of Lunar Eclipse dir ona alternatif olarak Lunar Fury yada daha düşüğü Shooting Star kullanabiliriz.

  Enchantlara değinmek gerekirse (En iyilerini kullanmak her zaman iyidir);
  - Head: 30 spellpower/20 crit (Kirin Tor revered)
  - Shoulders: 24 spellpower/15 crit (Sons of Hodir exalted)
  - Back - 23 haste
  - Chest - 10 stats. 8 stats
  - Wrists - 30 spellpower
  - Gloves - 28 spellpower
  - Leggings - 50 spellpower/20 spirit. 50 spellpower/30 stamina
  - Weapon - 63 spellpower yada 81 spellpower


  Dps Rotasyonuna gelirsek;

  Belki de çoğu balnce druidin sıkıntı çektiği konu burasıdır ki bir yerde haklılar.
  Druid Dps rotasyon kolay ve az ability görünsede takibi ve timing i bir o kadar fazla dikkat gerektirir.Rotasyonda amaç Eclipse olduğu için genelde kullanılan rotasyon ;

  Dotlardan sonra (MF-IS): Wrath Spam (Eclipse proc a kadar) sonra Starfire...

  İşte işin takibi asıl burda başlıyor,Dotlarımızı atıp wrath spam a başlayınca,Eclipse gelişini tahmin etmesi lazım dps yapan kişinin.Nasıl takip edilir?
  En basit şekliyle Nature's Grace girişte hızlanma veya refresh i demek,sizin %60eclipse e gireceğiniz anlamına gelir.(Kesin gireceksiniz diye birşey söz konusu değil dikkat.!).
  Burda Starfire cast ı iyi ayarlayıp yani hazırlıklı olup cast etmeye başlarsak,%40avantajımız olur buda oynadıkça anlaşılacaktır küçümsenmeyecek bir özelliktir.
  Yani Wrath spamm yapmak yerine (tek tuşa gözü kapalı basmak),söylediğim detayı takip ile dps yapmak daha fazla dps yapımına yardımcı olacaktır.

  Druid ability kullanımında cast time dps imizi etkileyen başka bir unsurdur.Yani gözü kapalı wrath spamlemek yada Starfire başlangıcını kestirememk vs.Bunun için addon kullanımları yardımcı olabilir (Alışmamış olanlara).
  Burda latency i görebileceğiniz addonlar daha fazla işlevsel olacaktır.Ör: Quartz
  Abilit kullanırken tuşlara basış şeklimizi ayarlamalıyız yani Wrath ı nerde başlayıp nerde bırakmalı yada Starfire nerde basılmalı hepsini bardaki latency takibini yaparak en uygun zamanı belirleyip relase etmeliyiz.

  Bir diğer unsur sa Lunar ve Solar Eclipse ayarında dır.

  Combata wrath la başlayıp (Dotlardan sonra),Lunar Eclipse girildğinde Starfire spamladıktan sonra,Eclipse bitim aşaması göz ardı edilir.Eclipse buff u 0 olunca genel olarak tekrar wrath cast edilir ki bu yanlıştır.
  Eclipse tamamen silinene kadar Starfire o bufftan etkilenir ve buff bitince (Lunar crit cap yardımı ile) Starfire devam edilmelidir ta ki Solar Eclipse proclayana kadar.Solar çıkınca tekrar wrath spam başlanır ve bu şekilde döngüye oturur rotasyon.
  Dot yenileme zamanlarını Eclipse bitimine doğru ayarlarsak buda bizim için bir zaman ve rotasyon avantajı kazanmak demektir.

  Fearie Fire ve Bloodlust değinmek istedim birde;

  Eğer grubumuzda Shadow Priest ve Feral Druid varsa bizim dotu atmamız tamamen bizim zevkimizle örtüşür hale gelir ki ben Gcd kullanmamak için (O setup raidimde varsa) dotu kullanmama taraftarıyım.

  Bloodlust ta ise Balance druidler,diğer sınıflara nazaran Bloodlust tan daha az etkilenen bir classtır nedenide Wrath ın Gcd si olup Wrath ın Bloodlusttan çok az etkilenmesidir.
  Bloodlust taki dikkat etmemiz ve maximum dps almamız için ise;
  Lunar Eclipse zamanını ayarlayabilmek,mümkün olduğunca Force of Nature u BL den az bir süre önce kullanmak bize maximum artıyı kazandıracaktır.
 2. Alev
  Özel Üye

  Balance Druid Dps Detayları Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi