Vistaya geçmemek için 15 neden

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows Vista Bölümünden Vistaya geçmemek için 15 neden ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  klorofil
  Üye
  Reklam

  Vistaya geçmemek için 15 neden

  Reklam  Vistaya geçmemek için 15 neden

  Forum Alev
  Vista ya Geçmemek İçin 15 NedenWindows Vista, ilk bakışta gerçekten de cazip bir işletim sistemi gibi görünebilir.

  Windows Vista’ya geçmemek için 15 nedeni sizlerle paylaşacağız. Ülkemizdeki bilgisayar kullanıcıları için Windows Vista, reklamlarda gösterildiği gibi hayatın sırrını taşıyan bir işletim sistemi mi değil mi, hep birlikte tartışalım. İşte, Vista’ya muhalefet eden editörlerimizin ve bu görüşü destekleyen okurlarımızın ortak görüşleri.

  1) Çok pahalı
  Windows XP Professional kullananları yeni Vista sürümleri içerisinden ancak Vista Ultimate keser. Ve bu işletim sisteminin fiyatı 400 Dolar. Bu rakam, yeni bir bilgisayar parasına denk geliyor. Herkesin bu ücreti ödeyebileceğinden şüphemiz var.

  2) Her program çalışmıyor
  Şu anda kullandığınız her yazılım, maalesef Windows Vista’da çalışmıyor. Bunun için, yazılım firmalarının yamalarını beklemek zorunda kalacaksınız.

  3) Sürücü desteği
  Windows Vista’da her ne kadar sürücü derdi olmayacak deseler de bazı donanımların sürücüleri konusunda ciddi sıkıntılar var. En azından ülkemizde en çok kullanılan modemlerden Zoom’un bu sorunu bir süre önce yaşadığı gerçeğini unutmamak gerekiyor. Üyelerimizden Undersel-2003’ün şikayetinde ise, en çok tercih edilen telefon markalarından biri olan Nokia’yı en güncel sürücüsüyle tanıtamamış olması ve bunun yanında kullandığı fotoğraf makinası ve gamepadinide tanıtamadığını belirtmesi bizim için yeterli oldu.

  4) Performansı yerlerde
  Windows sürümleri giderek hantallaşıyor. Kod satırları katlanarak artarken, aynı donanımda yeni sürümü çalıştırmak, neredeyse imkansız hale geliyor. Yani Windows 95, 11.2 milyon satır program kodu içeriyorken, Windows Vista, 50 milyon satıra çıkmış durumda. Ayrıca yeni arayüzü ve bu arayüzüle birlikte gelen değişiklikler, ekran kartlarını ağlatacak cinsten. Bütün bunları şimdiden biliyor olmamızsa aşağıdaki maddenin doğmasına neden oluyor.


  5) Pahalı donanımlar
  Windows Vista’yı performanslı çalıştırmak için satın almanız gereken donanımlar, cep yakıyor. Çift çekirdekli bir işlemci, onu destekleyen ana kart, ekran kartı ve RAM derken, bu rakam en az 1000 Dolar’ı buluyor.


  6) Güvenlik ellere emanet
  Windows Vista’nın en güvenli işletim sistemi olacağı söyleniyordu. Ancak çıkmasına günler kala hacker’lar tarafından kırılması ve çıktığında da yasal olmayan kopyalarının sitelerde dolaşması, kullanıcıların aklında soru işareti bırakıyor.


  7) Akıllı olmayan güvenlik
  Windows Vista kullanırken, bir yazılım kurmak istediğinizde sizi karşılayacak olan pencereler, her ne kadar sizin güvenliğiniz için hazırlansa da bu durum, zamanla işkence haline geliyor. Microsoft’un kendi yazılımlarını kurmak istediğinizde bile “Emin misiniz? Tehlikeli olabilir!” uyarısı alıyorsunuz.


  8) Değişen arabirim
  Windows XP’de alıştığınız arabirim, Vista’da ciddi değişikliklere uğradığından dolayı uyum konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntılar, zoraki olarak bir süre sonra yerini alışkanlığa bırakıyor. Ve yukarıda da belirttiğimiz gibi beraberinde donanımsal sıkıntılarda getiriyor.


  9) Güçlü Alternatifler
  Pardus, MAC OS X gibi işletim sistemleri, Windows Vista’nın yaptıklarından daha fazlasını gerçekleştirebiliyorlar. Sadece pazarlama ve tanıtım konusunda yetersiz kalan bu işletim sistemleri, şu anda kullanılan donanımlarla da gayet başarılı çalışıyor. Pardus’un ücretsiz olduğunu hatırlatalım.


  10) Microsoft’un yamalı imajı
  Zamanında mahkemeler tarafından resmen duyurulan tekelcilik gibi konuların yanı sıra güvenlik açıkları ve yüzlerce MB’lık Service Pack’ler gibi kurulması zorunlu olan yamaları ile kullanıcıları karşısına alan Microsoft, bu imajını hala düzeltemediğinden dolayı kullanıcılar, yeni de olsa bir Microsoft yazılımına güvenmek istemiyorlar. Hele hele açık kaynak kodun adımları büyüyorken.


  11) Firewall
  Çift taraflı olsa da, ücretsiz firewall yazılımlarından bile kötü olan yeni güvenlik birimi de kullanıcıları zamanla zor duruma sokabilir. Mesela Windows Vista güvenlik duvarının arayüzü ve konfigurasyon seçeneklerinin XP’ye Servis Paketi 2 ile gelen güvenlik duvarından hemen hemen hiçbir farkı bulunmuyor. Bu, Vista’dan daha değişik bir güvenlik duvarı bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacak.

  Ayrıca Vista’nın güvenlik duvarı için genel ve özel profil seçenekleri sizlere ev ya da genel bir ağa bağlarken sadece bir profili seçmenize izin veriyor. Yani maalesef Vista’da sadece bağlantıyı ilk defa kurarken ev ağı ya da genel ağ seçeneğini seçebiliyorsunuz.

  Zaten sydney kökenli analist şirketi Hydrasight’ın yöneticisi, güvenlik uzmanı Micheal Warrilow’da tam güvenlik yaratan bir güvenlik duvarı yazılımının Microsoft’a zor geldiği inancında olduğunu dile getiriyor. Vista ancak güvenlik duvarını destekleyecek olan Windows Defender, yüksek koruma seçenekli Internet Explorer ve gelişmiş Windows Update gibi programların yardımlarıyla daha güvenli bir hal alabiliyor.


  12) Geniş bant internet
  Windows Vista ile beraber gelen uygulamaların kullanması gereken internet bağlantısı da tıpkı donanım gibi güçlü olması gerekiyor. Aksi takdirde, bu araçlardan tam olarak istifade edilemiyor.


  13) Yetersiz kaynak
  Windows Vista’nın çıkmasına rağmen henüz piyasada bu işletim sistemini daha iyi kullanmak için kaynak bulunmuyor. Olan kaynaklar da yabancı dildeki Windows Vista kitapları.


  14) Uzun süren kurulum
  Windows Vista kurmak istediğiniz zaman kendinize biraz zaman ayırmanız gerekiyor. Zira, kurulumun süresi, bilgisayarınızın performansına oranla biraz fazla zaman alıyor. Tahmini olarak 1-2 saat.

  15 ) Yamalı Çoraplar
  Windows XP’den sonra gelen yamalar Service Pack adı altında toplanmıştı ve an itibarı ile bu, yüzlerce MB’lık dosyalar anlamına geliyor. Windows Vista’nın da daha şimdiden çıkmaya başlayan yamaları, zamanla indirilmesi ve kurulması zor bir hale gelecek.
 2. 2
  fbesoluk_17
  Üye

  --->: vistaya geçmemek için 15 neden

  Reklam  Sağolasın araştırıp yazmışsın veya hiç olmazsa paylaşmışsın.

  Ama bence şu an için söyleyim bu 15 nedenin nerdeyse 15 ide yıkılıyor..

  bâzıları doğru olabilir mesela PARDUS gibi alternatifler olabilir.Ama şu anda hepsi sanal makinede barınıyor yÂni şu an pardus'u kursam en fazla yapabileceğim şey oturup php ile kod yazmak.E sadece programlamayla mı uğraşır insan ama yinede desteklenirse çok güzel yerlere gelecek bir yapı PARDUS 2008'ide çıktı http://www.pardus.org.tr/ den bakabilirsiniz.

  Ayrıca herkes çok pahalı sistem gerektiriyor diyor ben ilk VISTA'yı kullandığımda 1 gb ram'im 3.00 ghz intel işlemcim ve 256 mb da dandik x1550 ekran kartım vardı ve daha ilk çıkan VISTA lardandı yÂni zar zor bulmuşdum ama ondada çok güzel çalışdı.

  Ve hep yazıyorlar pahalı diye.:D Şimdi kaç kişi orjinal XP kullanıyor da VISTA ya geldiğinde hemen orjinali çok pahalı oluyor.Bizim evdede var ve öyle 400 $ değil :D Ama o da 100 $ lık Home Premium (PARDUS beleş ama) ama ayrıca 64 bit var o da isohunt.com'un...

  Herkes microsoft'a sataşıyor konularında haklılar tek elcilik.Ama yinede adam yapıyor satıyor hakkını istiyor.Ve kullandığın ürünler birbiriyle bağlantılı oluyorsa bunada ticaret deniyor.

  Mesela bizim bir hocamız var ondan yola çıkayım bize anlatmışdı.
  Program yapmış 2005 yılında,2006 yılındada YTL geçileceğini biliyormuş tÂbi ama yinede sadece TL uyumlu yapmış 2006 geldiğinde sattığı firma YTL uyumlu istemiş ve yeni sürümünü para karşılığı tekrar düzelterek satmış.Bu ticaret.Ha açık kaynak var.İyi kide var bir şey demiyorum ama adamlarda kendi konularında haklılar. 3. 3
  klorofil
  Üye
  Hm SağoL İyi BiLqi..
  önemli değil , bilgilendirmek için iyi ;) 4. 4
  cihat10
  Üye
  win7 nin cıkma sebepleri desek daha dogru olur

 5. 5
  klorofil
  Üye
  win7 nin cıkma sebepleri desek daha dogru olur
  Siz oyle yorumluyorsanız öyle olsun ;)

 6. 6
  fbesoluk_17
  Üye
  PahaLı DonanımLar Vistaya Geçmemek İçin Neden DeğiL Bence Artık Yeni OyunLar Yüksek Ram We Ekran Kartı İstiyor

 7. 7
  propiyonik
  Yeni Üye
  benim eski laptop'u cok yavaslatıyordu xp en iisi ya :)

 8. 8
  klorofil
  Üye
  benim eski laptop'u cok yavaslatıyordu xp en iisi ya
  Konuyu hortlatıyorum belki ama, bence artık en iyi olarak Windows 7'yi görüyorum ben. Görsel olarak tabi, hız olarak pek bilmiyorum.

 9. 9
  Ziyaretçi
  ben vista kullanıcısıyım hiçbir sorun yok

 10. 10
  Ziyaretçi
  klorofil windows 7 en hatalı sürüm çıktı

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi