Koşmak hafızayı kuvvetlendiriyor

+ Yorum Gönder
Erkeklere Özel ve Vücut Geliştirme Bölümünden Koşmak hafızayı kuvvetlendiriyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Koşmak hafızayı kuvvetlendiriyor

  Reklam  Koşmak hafızayı kuvvetlendiriyor

  Forum Alev
  İngiltere de yapılan bir araştırmada, düzenli koşunun vücuda iyi geldiği kadar hafızayı da güçlendirdiği ortaya çıktı.

  İngiliz gazetelerinde yer alan habere göre, Cambridge Üniversitesinde yapılan araştırmada, düzenli koşu egzersizinin beyinde hafızaya destek veren bölgede yeni hücrelerin çoğalmasını sağladığı belirlendi.

  Aerobik egzersizin, "nevrogenesis" olarak bilinen gri maddenin büyümesini neden tetiklediğinin bilinmediğini belirten araştırmacılar, bunun egzersizle ortaya çıkan yüksek kan akışı veya yüksek hormon seviyesine bağlı olabileceğinin altını çizdiler.

  İngiliz bilim adamları, araştırmalarında, sürekli koşma tekerleği bulunan ve bulunmayan iki ayrı fare grubunu incelediler. Birkaç gün sonra her iki grubu da bilgisayar ekranında birçok hafıza testine tabi tutan araştırmacılar, hareketsiz grubun hafıza testinde en kötü sonuçları aldığını gördüler.

  Bilim adamlarının farelerden aldıkları beyin dokuları, koşan farelerin deney sırasında beyinlerinde yeni gri madde miktarının arttığını gösterdi. Deney sırasında günde ortalama 24 kilometre koşan farelerin beyninde 6 bin civarında yeni hücre oluştuğu görüldü. 2. 2
  FULDEM
  Bayan Üye

  Cevap: Koşmak hafızayı kuvvetlendiriyor

  Reklam  Spor alanlarında en iyi ve en faydalı olan yürümek ve koşmaktır. Tüm vücut kaslarını aynı anda çalıştırdığından koşma sporda en çok tercih edilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi