Vücut Tipleri Hakkında Geniş Bilgi

+ Yorum Gönder
Erkeklere Özel ve Vücut Geliştirme Bölümünden Vücut Tipleri Hakkında Geniş Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Vücut Tipleri Hakkında Geniş Bilgi

  Reklam  Vücut Tipleri Hakkında Geniş Bilgi

  Forum Alev
  Vücut Tipleri Hakkında Geniş Bilgi

  Vücut Tipleri :
  Arkadaşlarım bir kaç konuda açıklamışlar fakat geniş bir bilgi buldum paylaşayım dedim;
  Sheldon şu üç beden yapısı tiplemesi yapar :
  - Endomorf : Endomorf tiplerin beden yapısı yuvarlak ve yumuşaktır. Endoderm’den oluşan dokuların hakim olduğu vücut yapısıdır.Kalın kemikli çabuk şişmanlamaya eğilimli kısa boylu ve sağlam yapılı kişilerdir Endomorflar çok çabuk gelişebilirler kısa zamanda yüksek ağırlıklarla çalışmalarını sürdürebilirler. Vücutları kütleli ve adelelidir.Ancak bir o kadar şekil sahibi ve definisyona yatkın oldukları söylenemez bu nedenle yağ almaya yatkın ama yağ atma konusunda zorluk çekerler.
  Bu tipler rahatı zevki yemek yemeyi ve toplumsal ilişkileri severler.

  - Mezomorf : Mezomorf tiplerin kas ve kemik yapıları gelişmiştir güçlü ve adalelidirler.Anatomik olarak ağırlık çalışmasına en yatkın vücut tipi bu tiptir. Bu tip vücutlara sahip olanlar geçiş bir yapıya sahiptir. ve çabuk adelenmeye müsaitlerdir. Bu tipler hareketli enerjik atılgan ve saldırgandırlar.
  - Ektomorf : Ektomorf tipler ince uzun ve narin yapılıdırlar. İnce kemik yapılı uzun ve zayıf adeleli olan insanlardır Ektomorfların güç kazanıp hacim yapmaları gerçekten uzun zaman gerektiren bir iştir.Bu tipler de içe dönük duygusal ve entelektüeldirler.
  Krestschmer insanları üç temel beden yapısına ayırır ve bu yapılara göre farklı kişilikler oluştuğunu ileri sürer. Buna göre;
  - Piknik Tip : Kısa boylu kısa kol ve bacaklı şişmanca kişiler “piknik tip” tir. Bu tipler manik-depresif psikoza duygusal dalgalanmalara yatkındır.
  - Atletik Tip : Geniş omuzlu dar kalçalı olan kişiler “atletik tip” tir. Bu tipler akıl hastalıklarına daha az yatkındır.
  - Astenik Tip : ince uzun gövdeli uzun kol ve bacaklı zayıfça kişiler “astenik tip” tir. Bu tipler şizofreniye yatkındır.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Vücut Tipleri Hakkında Geniş Bilgi

  Reklam  Vücut geliştirme yaparken insanların kendi vücut tiplerine göre hareket etmek gerekmektedir.Yani her egzersizin herkese aynı etkiyi göstermesi beklenmemelidir.Buna karar verecek olan hocalardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi