Cüce Yıldızlar Üzerine Yeni İlginç Bilgiler Elde Edildi

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Uzay Bölümünden Cüce Yıldızlar Üzerine Yeni İlginç Bilgiler Elde Edildi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Cüce Yıldızlar Üzerine Yeni İlginç Bilgiler Elde Edildi

  Reklam  Cüce Yıldızlar Üzerine Yeni İlginç Bilgiler Elde Edildi

  Forum Alev
  Cüce Yıldızlar Üzerine Yeni İlginç Bilgiler Elde Edildi


  Uluslararası bir araştırma ekibi, ilk kez çok zayıf ışıyan yıldızlardaki kritik geçiş evresini gözlemledi. Astronomlar yeni ölçümler sayesinde yıldızların oluşumları, gelişimleri ve Samanyolu’nun yaşıyla ilgili yeni bilgiler edinebilmeyi umuyorlar. Beyaz Cüceler, 4000 derecenin altında bir sıcaklığa ulaştıklarından atmosferlerinde hidrojen molekülleri oluşturabilirler.  Bu yıldızların ışığı neredeyse Ay’da yanan bir mum kadar zayıf diyor, Kanada, ABD ve Avustralyalı bilim adamlarından oluşan ekibi yöneten Harvey Richer (British Columbia Üniversitesi). Bilim adamları zayıf yıldız ışınını yakalayabilmek için Hubble teleskopunu NGC 6397 yıldız kümesine doğru ayarlamışlar.

  Bir yıldızın kütlesi, Güneş kütlesinin %8’inden az ise, içteki basınç ve sıcaklık çekirdek füzyonunun ateşini yakmak için yetersiz kalmakta. Bu tür "Kahverengi Cüceler" yaklaşık olarak 1 milyar yıl içinde soğuyorlar.

  Buna karşın bu sınırın üzerindeki yıldızlar, çekirdek füzyonu sayesinde, evrenin bugünkü yaşından bile daha uzun yaşayabilirler. Richer ve arkadaşları şimdi bu geçişi doğrudan doğruya kanıtlamaya başardılar. Bu amaçta zayıf ışıyan yıldızların parlaklığını ve sıcaklığını düzenli olarak bir diyagrama aktarmışlar.

  Buna göre düşük kütleli yıldızlar çekirdek füzyonunun yeterli seviyeye geldiği noktada aniden kırılan bir diyagram üzerinde yer almakta. Güneş kütlesiyle ilgili %8,3’lük sınır değeri teorik öncelemelerle müthiş bir şekilde örtüşmekte.  Araştırmacılar Beyaz Cücelerdeki geçişi de benzer bir şekilde kanıtlamaya başarmışlar. Beyaz Cüceler, Güneşimiz gibi normal yıldızların atıklarından oluşurlar. İçlerindeki çekirdek füzyonu çoktan söndüğü için yavaş yavaş soğurlar.

  Beyaz Cüceler, 4000 derecenin altında bir sıcaklığa ulaştıklarından atmosferlerinde hidrojen molekülleri oluşturabilirler. Buna bağlı olarak da yıldızların rengi değişir ki bu etki NGC 6397 verilerinde açıkça görülmekte. Astronomlar son veriler sayesinde NGC 6397’in yaşını kesin bir şekilde belirleyebileceklerine inanıyorlar.

  NGC 6397 Samanyolu’muzun en eski yıldız kümelerinden biri olduğu için de bilim adamları galaksimizin oluşumu hakkında da bilgi edinebilmeyi umuyorlar.
 2. 2
  ZİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Cüce Yıldızlar Üzerine Yeni İlginç Bilgiler Elde Edildi

  Reklam  Yıldızların küçük görünmesi uzak olmalarıyla ilgili olduğunu düşünürken bilim adamları konuya açıklık getirerek güneşten aldıkları sıcaklığa bağlı olduğunu vurgulamıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi