Ay Yüzeyi

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Uzay Bölümünden Ay Yüzeyi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  zafer123
  Özel Üye
  Reklam

  Ay Yüzeyi

  Reklam  Ay Yüzeyi

  Forum Alev


  Ay Yüzeyi

  Bilim insanları, Ay’ın en karanlık ve soğuk kraterlerini artık görebiliyor. Chandarayaan-1 insansız uzay aracıyla beraber Ay’a gönderilen NASA’ya ait radar (Mini-SAR) ilk görüntüleri Dünya’ya ulaştırdı.

  Dünya’dan baktığımızda Ay’ın bir yüzünü hiç göremiyoruz. Bilim insanları, bu yüzeyin kutuplarında yer alan ve hep gölgeli olan kraterleri Mini-SAR’ı kullanarak haritalandırıyor ve buralarda buz halde su olup olmadığını araştırıyorlar. Araştırmacılar bu tür alanları inceleyebilmenin tek yolunun yörüngesel görüntüleme radarı olduğunu söylüyor.

  Aşağıdaki görselde şerit şeklinde görünen alan Mini-SAR’dan elde edilen görüntü. Şeridin altında yer alan görüntüyse Dünya’daki Aerecibo Gözlemevi’nin radar teleskopuyla alınmış. Mini-SAR’in ilettiği görüntülerde güney kutbunda yer alan Haworth kraterinin bir kısmı ve Seares kraterinin bir kısmı görünüyor. Parlak alanlar yüzeyin sertliğini ya da uzay aracına doğru olan eğimini ifade ediyor.  Yörüngesine 8 Kasım 2008’de oturan Chandarayaan-1, Hindistan’ın uydumuza gönderdiği ilk uzay aracı. Üzerinde 11 aygıt yer alıyor, iki tanesi NASA’nın desteğiyle üretilmiş: Mini-SAR ve Moon Mineralogy Mapper (Ay Mineroloji Haritalayıcı). Bilim insanları bu aygıtların sağlayacağı bilgileri ileride robot ya da insan kullanılarak yapılacak Ay keşiflerinde kullanabilmeyi hedefliyorlar.

  kaynak : tübitak  İle İlgili Yazılar

 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Ay Yüzeyi

  Reklam  zemin bildiğimiz kül yığını gibi uzaktan gördüğümüz bize hoş gelen bu uydumuz içine yada üstüne geldiğimizde acaba hemen dünyayamı dönsek diye tabir edebileceğimiz bir yer gibi duruyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi