Katre-i Matem - İskender Pala (E-Kitap)

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Katre-i Matem - İskender Pala (E-Kitap) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Katre-i Matem - İskender Pala (E-Kitap)

  Reklam  Katre-i Matem - İskender Pala (E-Kitap)

  Forum Alev

  Roman, müzayededen alınan elyazması bir kitabın hikâyesi olarak başlıyor. Okurlar, bu elyazması kitabın açtığı kapıdan içeri giriyor, bir devre adını veren lalenin izinde İskender Pala'nın yarattığı etkileyici ve büyüleyici bir atmosferin içinde yol alıyor.

  İstanbul bu romanda, karmaşası, heyecanı, isyanları, kalabalığı ile lalelere bürünüyor. Öyle ki lale sadece bir çiçek değil, bir yaşayış tarzı, estetik bir tavır, kültürel ve tarihsel bir birikim olarak İstanbul'u, hatta tüm Osmanlı'yı çevreliyor. İstanbul, doğal tüm güzelliklerinin, mimari şaheserlerinin tarihî debdebesi ile beraber lalezarlara, lale yarışlarına, lale şiirlerine bezeniyor; lalelerin şehri, renklerin şehri, yaprakların şehri haline dönüşüyor.

  İskender Pala, Katre-i Matem'de usta kalemiyle lalelere bezediği İstanbul'da kavuşup doyulamayan, kavuşulamayıp yakan aşkların elemli ve Osmanlı hallerini de tüm ıstırap ve coşkularıyla anlatıyor. Sevdiğini, aşklarının ilk gecesinde kaybeden Şahin'in macerasını anlatan roman, bu kaybın ardındaki esrarı çözmek için külhanlara, tomruklara, lalezarlara ve hatta Osmanlı sarayına kadar gidiyor. İşte bu yolculuk, okuru hiç ummadığı yerlerde hiç ummadığı maceralarla karşılaştırıyor.

  Cinayetlerin gölgesiyle giderek gizemli bir hal alan olaylar Lale Devrine nihayet veren Patrona Halil İsyanının yakıcı siyasal çalkantılarıyla birlikte çözülmeye başlıyor.

  Kalemimi hokkaya bandırdığım şu anda –ki Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'yı canından; Sultan III. Ahmet'i de tahtından eden cehennemden nişan Eylül İhtilali'nin üzerinden henüz iki hafta geçti- şahit olduğum olayları yazıp yazmamakta kararsız sayılırım.

  Bilemiyorum. Yazmak gerektiğini düşündüğüm şeyler bir bakıma devlete ait sırları ifşa etmek gibi bir ihanetin ağırlığını da vicdanıma yükleyecek. Öte yandan Şark'ın kutsal çiçeği laleye dair yorumlarda bulunacak ve belki şükufeciyan esnafını gücendirmiş de olacağım.

  Ama birisi çıkıp yiğit Şehzade Ahmet'i, aşağılık isyancıların yaptıklarını, cennete benzeyen İstanbul'u ve Sadabat'ın laleye kattığı zarafeti anlatmazsa bu dahi tarihe ve şehre haksızlık sayılır.
 2. 2
  felsefetaşı
  Yeni Üye

  --->: Katre-i Matem - İskender Pala (E-Kitap)

  Reklam  okumayanlara tavsiye edeceğimmm muhteşem bir kitap..
  muhteşem bir yazar... 3. 3
  felsefetaşı
  Yeni Üye
  ama sanırım ebook bölümünde bulunmaması daha doğru olurdu.. 4. 4
  gencosman33
  Yeni Üye
  ellerinize sağlık indirmek için link yok mu

 5. 5
  irfan123
  Yeni Üye
  saol saol soal saol saol

 6. 6
  safewi
  Yeni Üye
  indirme linki nerde acaba ..?

 7. 7
  merrt6666
  Yeni Üye
  indirseydik eyiydi ama

 8. 8
  allame12
  Yeni Üye
  sağolasın. teşekkürler.

 9. 9
  fevzi46
  Yeni Üye
  teşekkürler

+ Yorum Gönder
katre i matem e kitap,  katre i matem ücretsiz e kitap,  katre i matem e kitap indir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi