+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Türk Tarihinde Astronomiyle ilgilenen Bilim Adamları Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Ziyaretçi


  Türk Tarihinde Astronomiyle ilgilenen Bilim Adamları Kimdir

  Türk Tarihinde Astronomiyle ilgilenen Bilim Adamları Kimdir Forum Alev
  türk tarihinde astronomiyle ilgilenen bilim adamları kimdir hayatlarını kısaca açıklar mısınız

 2. Hakan
  Özel Üye

  Kısaca Türk Tarihinde Astronomiyle Ilgilenen Bilim Adamları

  Harezmi Hakkında Bilgi (780-850)

  IX. yy’da yaşayan Harezmi Cebir bilimiyle ilgilenen ilk Türk bilim adamı olarak bilinir. 780 yılında Harezm’de dünyaya gelen bilim adamı çocukluğunda eğitim almak için dönemin önemli bilim merkezi olan Bağdat’a gitmiştir. Bağdat’ta kendisine kütüphane idaresi verilince astronomi ve matematik dalında incelemeler yapmıştır. Harezminin en ünlü eserleri ise birinci ve ikinci dereceden denklemleri cebir yardımıyla çözülmesi metodunu keşfetmesidir. Ayrıca 0 rakamını ilk olarak Harezmi kullanmıştır.

  Biruni Hakkında Bilgi (973-1051)

  İranın Kas şehrinde 973 yılında dünyaya gelen Biruni Beyruni adıylada bilinir. Dönemin harzemşah hanedanından ünlü bir matematikçi tarafından himaye edilen Biruni dünyanın döndüğünü belirten ilk bilim adamı olmasının yanında Japonya ve Amerika’nın varlığından ilk bahseden bilim adamıdır. Coğrafya Tıp Felsefe ve Astronomi üzerine birçok eser yazmıştır. Biruni ayrıca güneş ve gezegenlerin hareket yönleri ve meyillerini tespit etmiştir.

  Uluğ Bey Hakkında Bilgi (1394-1449)

  Dünyaca ünlü hükümdar astronomi ve matematik bilim adamıdır. Hükümdarlığı süresinde astronomi ve bilime önem vermiş rasathaneler yaptırmıştır. Dönemin bilim adamlarını ve astrologlarını sarayına alarak onları himaye etmiştir.


+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 3.50 | Toplam : 4 kişi