+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Macarlar Hakkında Geniş Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. RüzgarGülü
  Bayan Üye


  Macarlar Hakkında Geniş Bilgi

  Macarlar Hakkında Geniş Bilgi Forum Alev
  Macarlar Hakkında Geniş Bilgi

  Macarlar

  Macarlar, Fin-Ugor kavimlerinin Ugor kolundandır. Macar adı, bu kolun diğer adı olan, Manysi-er’den gelmektedir. İlk yurtları İtil (Volga) ırmağının yukarı kısımlarıdır. VI. yüzyılda Sabarlar tarafından güneye itilen Macarlar, Hazar Kağanlığı’na bağlanmışlardır. Bu dönemde yaşadıkları bölge, Don ve İtil ırmakları arasıdır. Macar tarihinde ve destanlarında önemli bir yer tutan bu bölgeye Macarlar, Etel-Közü adını vermişlerdir. Bu bölgede Onogur Türkleri’nin de karışmasıyla bugünkü Macar milletinin çekirdeği oluşmuştur. Macarların diğer adı olan Hungar sözü de bu Onogur’dan gelmektedir.

  Macarlar, IX. yüzyılın sonlarına doğru Peçenekler tarafından batıya itilmişlerdir. Bu sırada başlarında Hazar Türkleri’nden Kabar oymağından Almışoğlu Arpad bulunuyordu. Artan Peçenek baskısı karşısında daha da batıya kayan Macarlar, 896 yılında, kendi adları ile anılan bugünkü yurtlarına geldiler. Bu bölgede Avrupa içlerine yaptıkları akınlar ve Almanlarla giriştikleri mücadelelerle adlarından uzun süre söz ettirdiler. 1000 yılında Katolik mezhebini kabul ederek Hristiyanlaşmışlardır. Macarlar, Avrupa’da Slâvların birlik oluşturmasını engellemişler ve ayrıca Almanların Balkanlara sarkmasını da önleyerek denge unsuru olmuşlardır. 150 yıl kadar Osmanlı idaresinde yaşayan Macarlar, Avrupa’da önemli bir güç olarak, günümüze kadar gelmişlerdir.

 2. Filiz
  Bayan Üye

  Macarlar uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde kalmıştır.Özellikle Kanuni zamanında bir çok seferler düzenlenmiş ve oralar kontrol altına alınmıştır.Kanuni son seferinde bu ülkede vefat etmiştir ve iç organları oraya yani zigetvara'a gömülmüştür.

 3. Ziyaretçi
  teşekkürler de daha uzun yok mu? hoca 5 sayfa istedi de

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
macarlar hakkında bilgi,  macarlar hakkında kısa bilgi,  Macaristan hakkında herşey,  macarlar hakkında geniş bilgi
5 üzerinden 4.67 | Toplam : 3 kişi