Forgotten Realms: Demon Stone

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Forgotten Realms: Demon Stone ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Forgotten Realms: Demon Stone

  Reklam  Forgotten Realms: Demon Stone

  Forum Alev
  Demon, demon, demon, demon... Bu sözcüğe çıkan çoğu oyunlardan ve filmlerden aşinayız. TV dizilerinde bile mevcut; örneğin Angel. Bir şekilde dünyaya gelirler ve kahramanlar da onların geldikleri geçitleri patlatarak insanoğlunun yok olmasına engel olurlar. Bir yapım için oldukça basit bir konu. "Keşke şeytan ya da kötülük olmasaydı" demez bu insanlar :) Her ürüne malzeme.

  Her zaman HL2, TCOR, Far Cry gibi gerçekten kaliteli oyunlar oynayacak değiliz ya. Kaliteli diyorum, çünkü artık gerçekten güzel bir hikayeyle karşımıza yeni bir şeyler gelmiyor. Ama hikayeyi aratacak/aratmayacak unsurlarla donatılıyorlar. Kaliteli dememin sebebi bu. Konu olmasa da yine de bir şeyler için gerçekten çok fazla uğraşılıyor. Ya da bazen hiçbir şey ile uğraşılmıyor


  Bu sefer tam bir PlayStation 2 tarzı oyunla karşınızdayız. Hatta tam bir Lord of the Rings yapımcısı olmasın!). Amaç önüne çıkan her şeyi yok et. Her şeyden kastım nedir anladınız tabi. Eğer LotR serilerinden hoşlandıysanız -ki bu oyun LotR kadar iyi değil- o zaman bunu da alıp oynamaya başlayabilirsiniz. İyi olmamasının sebeplerine ilerde değineceğiz. Önce şöyle bir konuya girelim neymiş bu Unutulmuş Diyarlar görelim.

  Githyanki'li General Sereka ve Slaad Lordu Ygorl adlı iki vatandaş birbirlerinden pek hoşlanmıyorlar. İkisi de aynı şeyi istiyor: Düşmanı yok et, Faerun'u ele geçir. Bu uğurda da karşıların çıkan her şeyi yok etmeye çalışıyorlar. Biz insanlar gibi şeytanların da her istedikleri olmuyor tabi. Blackstaff adlı oldukça güçlü bir büyücü bu ikisini ve bunların ordularını bir Demon Stone (şeytan taşı) oluşturarak hapsediyor. Bu işi kolay hallediyor. İkisi kapışırken bunu fırsat biliyor. Her ne oluyorsa! bu şeytanlar hapsoldukları taşın içinden kaçmayı başarıyor ve kabus başlıyor. Önceki planları hala geçerli...

  Üç kişi. Üçünün de bir şekilde yolları kesişiyor (yoksa bir şekilde kesiştiriliyor mu?). Olayların özünü anlamadan savaşa giriyorlar. Kimsesiz savaşçı Rannek, acemi büyücü Illius ve isyankar Zhai. Bu üç kahraman sonra anlıyorlar ki böyle karşılaşmaları tesadüf değilmiş. Onların da bir amacı var. Bu dünyaya fazla olan şeyleri sonsuza dek ortadan kaldırmak. Hikayenin gerisini size bıraktım. Gelelim diğer konulara.

  Rannek; Fiziksel olarak en kuvvetli karakter. Vurdu mu dağları deviriyor. Hele o koluyla Jax Briggs tarzı yere vurarak etrafındakileri hafifçe bir afallatıyor. Tabi ki silahı kılıç ve baltası. Illius ise henüz tam kapasiteye ulaşmamış bir büyücü. Ama ilerledikçe bu adamın diğer karakterlerden daha büyük işler başardığına tanık olacağız. Asası ile düşmanlara şok, zehirli eli ile de öldürücü acılar verebilir, diğer karakterlere de bir süreliğine dokunulmazlık sağlayabilir. Zhai ise tam bir Riddick. Son zamanlarda Riddick'ten çok örnek verdim. O kadar hoşuma gitti yani oyun. Bu Zhai adlı şahıs karanlığı çok sever. Hatta bu alanlarda görünmez bile olur. Düşmanın arkasından yaklaşarak onun boğazını kesebilir ya da zehirli hançerlerini göğsüne saplayabilir. Belli olmaz ne yapacağı. Üstelik yükseğe, diğer karakterlerin yetişemeyeceği yerlere zıplayarak onların yolunu bir şekilde açar. Gördüğünüz gibi hepsi aslında birbirine muhtaç. Birinin yapamadığını diğeri yapıyor. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Forgotten Realms: Demon Stone

  Reklam  Üç kişi ile aynı anda kapışırken atadığınız tuşlara göre oyun içinde bir karakterden öbürüne geçip onunla savaşıyorsunuz. Bu biraz zorluk katarken kolaylık da sağlamış. Mesela etrafınız düşmanlarla çevriliyken -gerçekten çok fazla oluyorlar bazen- Rannek hariç diğerlerinin enerjisi biraz daha çabuk tükeniyor. Üstelik silahları da Rannek'inki kadar kuvvetli değil. Ama dediğim gibi hepsiyle bir işi başarmanız lazım. Büyücüyle kalabalığın arasından uzak bir yerlere sıyrılıp oradan ateş, buz, şok vb. sahip olduğunuz herhangi bir büyü ile düşmanların ortadan kalkmasını kolaylaştırabilir ya da Zhai ile karanlık bir yerdeyken arkası dönük birinin işini tek hamleyle bitirirseniz işinizi oldukça kolaylaştırabilirsiniz. Kötü yanı ise bazen karanlık pek olmuyor ya da sıyrılmak istediğinizde bir de bakmışsınız ki arkanızdan Dahaka gibi kovalıyor şeytanlar :)

  Oynanış mantığına da bir değinelim. Üç kişinin de hayat barı ekranda. Kim dayak yiyor kim dayak atıyor görülüyor. Enerjisi çok az olanı seçerek oradan uzaklaştırmak iyi bir hareket. En azından diğerleri bir kaç şeytan indirip onlardan çıkan enerjileri alana kadar. Seçili karakterin resminin hemen arkasında yükselen beyaz bir derece de gözünüze çarpacak. Bu, siz düşmanları indirdikçe artıyor. Ama hızlı olmanız lazım. Git gide azalıyor. Maksimuma ulaştığınız zaman da "Super Attack"e yeşil ışık yanıyor. İsterseniz karakterin kendi super attack'ini, isterseniz de bu işlemi diğer karakterlerle yaparak üçünün de super attack'lerini aktif ettikten sonra "Team Super" diyerek kalabalıktan kurtulursunuz.

  Bu tarz oyunlar için kamera açıları çok büyük önem taşır. Hem ortam çok fazla kalabalık hem de kimin eli kimin cebinde belli olmaz. İşte kameranın da hiç sapıtmaması gereken anlar. PoP gibi sizin ayrıca kamerayla cebelleşerek kontrol etmeniz yerine karakterleri takip eden bir kamera sistemi var. Bu konuda sorun yaşamıyorsunuz merak etmeyin.

  Ses, müzik ve atmosfer "iyi"yi geçmiyor. Bazı yerlerde sesler sönük kalmış. Müzikler ise yine LotR tarzı; siz bir yandan savaşırken, arka planda -görüntüler çok iyi olmasa da- savaşanları, yalnız olmadığınızı görmek keyifli. Ara videolara da hiç para harcanmamış. Ekran görüntüsüyle yapılmış ve bazıları ise yine ekran görüntüsüyle yapılmış ama sanki uğraşılmış gibi o görüntüleri normal bir video dosyasına dönüştürmüşler. Sanki filtre koymuşlar... Ayrıca diyelim ki bir bölümü bir daha oynamanız gerekti; ara videoları geçememek gerçekten çok ama çok sinir bozucu... Son zamanlarda fazla olmaya başladı. O yüzden sakin olmaya özen gösterin :)

  Dedik ki LotR kadar iyi değil. Bunu hemen kaplamalara bakarak anlıyorsunuz. Özellikle PC için oldukça zayıf. Ama grafiklerin kötü olması oyunun da kötü olması demek mi? Değil. Her ne kadar çok basitçe hazırlanıp konmuş kaplamalar olsa da, yine de oyuna başladığınızda değişik ortamları görebilmek, oralarda savaşmak, şeytanların olduğu yerlere gitmek için ufak da olsa bir heyecan yaratıyor içinizde. Oynanış bakımından tam bir LotR olması ise her bölümün sonunda topladığınız exp point ile daha güçlü silahlar, daha dayanıklı kalkanlar gibi geniş bir terfi sistemi demek. Bu işlemleri isterseniz siz, isterseniz bilgisayar otomatik olarak hallediyor.

  Oyun çok kısa, sadece 10 bölümden oluşuyor ve her bölümü geçmek -eğer ölmeden geçerseniz- yarım saat alıyor normal zorluk seviyesinde. Öğlen 12'de başına otursanız akşam saat 7 ya da 8 gibi bitirebilirsiniz oyunu. Bilmiyorum ama oyunu bitirdikten sonra bölümleri tekrar oynamak ister misiniz, eğer isterseniz, bölümü seçtikten sonra "concept artlar ve karakterler hakkındaki bilgilerle bu yolculukları sırasındaki sohbetleri"ni dinleyebilirsiniz. Şöyle bir genelleme yaptığınızda o kadar da kötü bir oyun değil. Internette sürüyle olan flash oyunları bizleri sarıyor başından hemen kalkamıyoruz. Bu da öyle. Biraz daha gelişmişi sadece. Denemek, tecrübe edinmek lazım. PC'ye bu tarz oyunların çıkmayışından yakınıyorsanız işte tam size göre bir aksiyon.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi