Postal 2: Apocalypse Weekend

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Postal 2: Apocalypse Weekend ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Postal 2: Apocalypse Weekend

  Reklam  Postal 2: Apocalypse Weekend

  Forum Alev
  Eğlence sektörü gerçekten çok garip bir sektör. Eğer yaptığınız işi birazcık olsun seviyorsanız o iş sizi içine alıyor, hele ki bazı zaaflarınız varsa uçlara kadar sürükleyebiliyor. Örneğin birçoğunuz rock veya metal müzik dinlemiştir ve hemen hepimiz satanistlik denen uçlarda vals yapan kavramı duymuşuzdur. Her sektörde olduğu gibi oyunlarda da uçlarda dolaşan bazı kesimler var ve bazen gerçekten de abartıyorlar.

  Evet, Running the Scissors adındaki bu acayip firmadan bahsediyorum. Resmi sitelerine Irak savaşına gönderme yaparak "Amerikan askerinin arkasındayız, yürüyün koçlar!" yazan, her hafta bir güzel bayan seçip sitelerine asan, basına sokak ağzıyla demeçler veren bir firma bu. Delirebilitesi bu denli yüksek olduğundan haliyle yaptığı oyunlar da sapkın oluyor. Postal'ı oynamamış olanınız var mıdır bilemiyorum ama Postal 2'yi oynamayan kaldığını sanıyorum. Hani şu kedileri kuyruk sokumundan silaha geçirip susturucu olarak kullandığınız, insanların üzerine gaz döküp kibrit çaktığınız ve küçük abdestiniz ile söndürdüğünüz, okul bandolarına molotof kokteyli ile bodoslama daldığınız şirin mi şirin oyun... Hatırladınız mı?

  Şirinlik simülasyonu hatırlasanız da hatırlamasanız da geri döndü ve şirine ayarındaki 'Dude', Paradise sokaklarında kan saçmaya devam ediyor. Aslına bakarsanız oyunlarda şiddete çok fazla karşı değilim, sonuçta gerçek hayatta asla yapamayacağımız şeyler ve bu yapamadıklarımızı sanal olsa da yapabilme duygusu zevk veriyor. (bknz. GTA serisi) Ama ben şunu açıkça söylemeliyim ki Postal'ın şiddetinden zevk alamadım çok denesem de. Bunun formülünü de daha sonradan çözdüm; eğlence içinde şiddetmiş hoşa giden, saf şiddet değil.

  Postal çok yoğun bir kara mizaha sahip bir oyun; ancak bu mizah o kadar yoğun ki üzerine şiddeti biriktirmiş, geri kalanı saklamış. Gerçekten bu oyunu oynayıp da gülmek, eğlenmek zor geliyor insana. Evet, ölümle dalga geçiyor Postal. Ve yine evet, en sapkın olayları dahi tiye alıyor. Ama bunları fark edebilmek o kadar zor ki... İtiraf etmek gerekirse bu oyundan nefret ettiğim için 0 puan verip burada kin kusmayı düşündüm; ancak oyunu anlatmayacak olduğumun farkına vararak bundan vazgeçtim. Şimdi kendi düşüncelerimi bir tarafa bırakıp oyuna geçmek istiyorum izninizle.

  Postal 2'de pazartesinden başlayıp cumaya kadar 5 günde oyunu oynuyorduk hatırlarsanız; Ek paket Apocalypse Weekend'de ise adından da anlaşılabileceği üzere 2 günü, cumartesi ve pazarı oynuyoruz. Bu anlamda oyun zaten uzun olmayan Postal 2'nin yanında bir hayli kısa kalmış. Ek pakete bir hastanede başlayıp hikaye yoksunu bir hikayede devam ediyor, önünüze geleni öldürerek ilerliyorsunuz. Hele ki ana karakter bazen halüsinasyonlar görüyor ki o esnada çıkan sahneler Quake 1'in küçük ve komik canavarlar katılmış versiyonu gibi geldi bana. Animasyon fakiri bu karakterler ekranda 'kayıyor' ve bomba atıyor. Yanlarına gelince ise bazen akıl ederek pompalıyı çıkarıyor ve kafanızda bitiriveriyor. Bu sahnelerin gerçekten hızlı oynandığını söyleyebilirim.

  Hastaneden dışarı çıkınca Paradise adındaki aslen adıyla alakası olmayan ironi yuvası karşılıyor bizleri; tıpkı Postal 2'de olduğu gibi. Yapımcılar Paradise yerleşkesine 20 yeni alan daha ekleyerek oyun dünyasını genişletmişler. Sadece 10 görevden oluşan oyunda bu mekanlarda cürümlerimizi göreceğiz. Ne var ki oyun yapısı �nedendir bilinmez- daha kapalılaşmış; nispeten geniş ve tek düze olmadığı sayılabilecek oyun dünyası tıpkı bir WW2 FPS'si gibi tek düzeleşmiş. En azından Postal 2'den daha az açık alana sahip olduğu söylenebilir Apocalypse Weekend'in. Bu açıdan açıkçası şaşırtıcı ve gereksiz bir durum. Lafı daha fazla uzatmadan şuradaki yıldızlarımdan birini toplayayım ben. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Postal 2: Apocalypse Weekend

  Reklam  Önceki ek paket Share the Pain ile gelen çoklu oyuncu modu, ne hikmetse bu oyunda kaybolmuş. Önceki oyunlarda var mıydı, açıkçası bilemiyorum fakat Running with Scissors, adı gibi bir karakter yaratmış bu ek pakette. Evet, oyunda makasınız var (oyuna makas ile başlıyorsunuz) ve özellikle halüsinasyon hallerinde elinizde makasla koşarken yapımcının adı aklınıza geliyor bir an. Makasın yanı sıra orak (Azrail'inkinden), bumeran Machete (adı gibi geri dönebiliyor) ve güzel tasarlanmış balyoz oyunda yerini almış. Bunun dışında karakter, gerçekçiliğin trend olduğu oyunları umursamayarak onlarca silahı bünyesinde barındırabiliyor. Bunu bir eksi sayamayız gayet tabi.

  Grafik ve ses olarak Postal 2 pek gelişememiş maalesef. Unreal 2 motorunun ilk hallerinden birini, üstelik hiç optimize etmeye kalkışmadan kullanan yapımcılar teknolojik açıdan sınıfta kalan bir oyun yaratabilmeyi başarmışlar. Oyunun grafikleri güzel olsa da yavaş çalışsa gam yemeyeceğim fakat günümüz oyunlarının yanında hem sönük kalıyor, hem de komple haritayı bir anda yüklemeye çalıştığından yavaş çalışıyor. Animasyon ve yapay zeka ise ciddi anlamda kırmızı alarm veriyor. Karakterler sanki bu dünyadan değillermiş gibi tavırlar sergiliyor, önünde hiçbir engel yokken duvara toslayıp içine giriyor, ölümü bekleyen ihtiyarlar gibi boş bakışlarla etrafı süzüyorlar. Yerde yürümeyip 'kaydıklarından' bahsetmiyorum bile.

  Olay bölümlere gelince ise film kopuyor. Oyuna karşı olan tavrımı ve bu nedenle olumsuz eleştirmeyeceğimi söylemiştim ancak sanırım dayanamayacağım; kimse bana kara mizah diye, oyun diye ineklerin başını kopartamaz, filleri orakla kestiremez. Biliyorum Postal sevenlerin bana çok tepki göstereceğini; ancak böyle oyun yapmak çok mu şart? GTA'ya niye dil uzatmıyorsun diyenler olabilir ancak o oyunun sebepsiz yere öldürmek üzerine kurulu olmadığını belirtmem gerekir. Hayır Greenpeace üyesi falan değilim, hayvanları koruma derneğinde de çalışmıyorum; ancak hikayede bile yokken ineklerin başına balyozla vurup kan çıkarmak nasıl bir anlayışla oyun diye insanlara sunulur? 'Oyunlar insanı şiddete yönlendirir' diye bir düşünceyi savunup bu oyunun yapımcılarına birisi dava açsa Running with Scissors'ın kendini nasıl savunacağını çok merak ediyorum.

  Ne var ki itiraf etmem gerekir, oyun bazı yerlerde insanı gerçekten güldürüyor. Oyunun daha başlarında çıkış kapısına yöneldiğiniz zaman karakterin ettiği laflar, ikide bir kaydettiğinizde çıkan konuşmalar ve videolar komik. Özellikle çok kızdığım inek hadisesinden sonra çıkan (aslında çıkmayan) güvercin katletme görevini ve oyunda neden yer almadığını görünce (burada çıkan video tamamen gerçek, rol değilmiş) kahkahalar atabiliyorsunuz bazen. Bu videoda; masasındaki işler ve telefondaki kişi ile kafası bozulmuş olan patrona güvercin katletme görevinin taslağını getiren bir RwS çalışanının diyaloğu konu alınıyor. Video gizli kamerayla (gerçek yani) çekilmiş olup patronun ne kadar küfürbaz olduğunu da tüm dünyaya gösteriyor.

  Kişisel görüşlerimi zaten belirttim ve böyle bir oyunun yapılmaması gerektiğini söyledim; ancak bu yazıda düşüncelere kapılıp oyuna not vermekten kaçınarak hak ettiği notu vermeye çalıştım. Ben şahsen bu oyundan ve kara mizah denen şeyden hiç haz etmiyorum, zevk alanlar, Postal hastaları alsın oynasınlar. Diğerleri de benim gibi köşesine çekilip içinden sövebilirler.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi