+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Saç ve Sakalı Siyaha Boyamak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Gülehasret
  Süper Moderatör


  Saç ve Sakalı Siyaha Boyamak

  Saç ve Sakalı Siyaha Boyamak Forum Alev
  Saç ve Sakalı Siyaha Boyamak

  Bu konuda sahih olan, Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in şu sözünde zikredilen tehdit dolayısıyla bu davranışın haram olduğudur:
  “Son zamanlarda saç ve sakalının güvercin göğsü gibi siyaha boyayan insanlar olacak. Onlar cennetin kokusunu duymazlar.”
  Ebu Davud: 4/319, Sahihu’l-Cami: 8153
  Bu iş, saçında veya sakalında beyazlık belirlemeye başlayan kişilerin birçoğu arasında yaygındır. Beyazlığı siyah boya ile değiştirirler. Bunun başkalarını kandırmak, insanlardan hakikati gizlemek, gerçek şeklinden başka bir şekle bürünmek gibi kötü sonuçları vardır. Şüphesiz bunun kişisel davranış üzerinde de olumsuz etkisi vardır. Bir çeşit gururlanmaya neden olabilir.
  Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in saçındaki veya sakalındaki beyazlığı sarılık, kızıllık veya kahverengiye çalan bir renk veren kına vb. ile değiştirdiği sabittir. Mekke’nin fethi günü Ebu Kuhafe saçı ve sakalı bembeyaz bir halde getirildiğinde Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:
  “Bu beyazlığı değiştirin ve (bu işte) siyahtan sakının.”
  Müslim: 3/1663
  Doğrusu, bu konuda kadın, erkek gibidir. Siyah olmayan saçlarını siyaha boyaması caiz değildir.

 2. BAKİYE
  Bayan Üye

  Saçlar beyazladığı zaman kişi hangi saça sahipse ya da normal saç renklerinden biri ile boyatılıp beyazlar kapatılabilmektedir. Bir tek siyah boya caiz değildir.

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
rüyada saçı siyaha boyatmak,  rüyada saçı siyaha boyamak,  rüyada saçını siyaha boyatmak,  rüyada sacını siyaha boyamak,  rüyada saçı siyaha boyama
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi