Windows Zararlılarını (spyware,rootkit vb.) Sistem Açılışında Temizleyelim

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Spy ve Virüs Haberleri Bölümünden Windows Zararlılarını (spyware,rootkit vb.) Sistem Açılışında Temizleyelim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ICEEXOL
  Özel Üye
  Reklam

  Windows Zararlılarını (spyware,rootkit vb.) Sistem Açılışında Temizleyelim

  Reklam  Windows Zararlılarını (spyware,rootkit vb.) Sistem Açılışında Temizleyelim

  Forum Alev
  FreeFixer sitesinde yayınlanan ve ağırlıkta *sahte spyware yazılımlarını* temizleme görevini üstlenmiş olan yazılım, Rogue Spyware yazılımından farklı olarak,sistem açılışına eklenen zararları henüz hafızaya yüklenmeden temizliyor.

  Programın çalışma mantığı HijackThis uygulamasına benziyor. Scan Again düğmesini kullanarak,programın Windows'u baştan sona taramasını sağlıyorsunuz.Tarama sonuçları çok detaylı; İnternet ayarlarından tutunda uygulama modüllerine kadar birçok çalışır servisi görebilirsiniz.  Temizleme Aşamaları--Uyarılar--Püf Noktaları

  Eğer birazda olsa işletim sisteminizi ve kullandığınız programları tanıyorsanız kafanız karışmayacaktır.Tabi sisteminizde bir zararlı olduğunu düşünüyorsanız bu tarama sayesinde fikir edinebilir ve onarma işlemine geçebilirsiniz.

  Program 8 bölüm hakkında bilgi veriyor.Bu bölümlerdeki servisler ve uygulamalar hakkında kendi içerisinde bir *whitelist* 'i mevcut.Burada kafanız biraz karışabilir.

  Çünkü özel uygulamaların program tarafından *sakıncalı* olarak algılanması mümkün.Mesela bir bluetooth aygıtının servisi,flashget'in IE tarayıcındaki eklentisi veya bir uygulama modülü olan FTP İstemcileri gibi.Burada iş size kalmış gibi gözüküyor .


  Temizleme mantığı ,işaretle-onar işlemlerinden ibaret.Şimdi size birkaç püf noktası vereceğim ve böylece zararlıyı temizleme ve de düşünme süreniz en aza inecektir.

  Sahte Yazılımları Nerede Aramalıyım ?

  * Eğer IE açılış sayfanız *salt okunur* hale geldiyse ve girmek istediğiniz bir site yerine tarayıcı sizi zararlının ayarladığı siteye yönlendiriyorsa bakmanız gereken bölüm aşağıdakilerdir.

  Browser Helper Objects (düşük öncelikli)

  Basic Internet Explorer Settings (yüksek öncelikli)

  Registry Startups (yüksek öncelikli)

  Processes (Normal Öncelik)  *Genelde açılış sayfasına yerleşen zararlılar size devamlı bir yazılım önerirler.Bu yazılımlar doğal olarak *sahte antispyware* yazılımlarıdır.Eğer bu uyarıya inanarak yazılımı indirirseniz,sistem açılşında sizi şöyle bir uyarı karşılayacaktır.İşte o an da canınız dahada sıkılacaktır.Bu anlatılan durumlar eşliğinde programda aşağıdaki bölümlere bakmalısınız.

  Processes (Normal Öncelikli)

  Registry Startups (Yüksek Öncelikli)

  TCP/IP Settings (Düşük Öncelikli)

  Basic Internet Explorer Settings (yüksek öncelikli)

  Services (Normal öncelikli)


  Bu 2 sorunun en büyük nedeni *sahte antispyware yazılımlarıdır* .Onarmak istediğiniz alanı seçiyorsunuz ve fix butonuna basıyorsunuz. Belleğe yüklenmiş olan .dll .tmp ve .exe gibi dosyalar büyük ihtimalle silinmeyecektir.İşte o esnasında sistemi yeniden başlatıyorsunuz ve şöyle bir ekranla karşılıyorsunuz ...

  Kaynak&Anlatım :// ICEEXOL 2. 2
  ASUDE
  Bayan Üye

  Cevap: Windows Zararlılarını (spyware,rootkit vb.) Sistem Açılışında Temizleyelim

  Reklam  Spyware Terminator, ücretsiz, kolay kullanımlı ve etkili bir spyware kaldırma programıdır. Program sisteminizin arkaplanında çalışarak sürekli ve tam zamanlı olarak spyware, adware, keylogger, trojan horse, browser hijacker ve diğer bilgisayar zararlılarına karşı size koruma sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi