Nemrut Dağı Nasıl Oluşmuştur? Kısaca

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Nemrut Dağı Nasıl Oluşmuştur? Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Nemrut Dağı Nasıl Oluşmuştur? Kısaca
  Soru: nemrut dasğının nası oluştuğunu merak ediyorumm ...acil cevp lazım ...lütfenn.. ? 2. 2
  Gezgin
  Özel Üye

  Cevap: Nemrut Dağı Oluşumu

  Nemrut Dağı ya da Nemrut Stratovolkanı, Bitlis İlinin Tatvan ilçesinde, Doğu Anadolu'da yer alan yüksek dağlardan biridir. Van Gölü'nün batısına düşer. Nemrut, uyuyan aktif bir yanardağdır ve 1441 yılında son kez lav çıkışı olmuştur. Tepesindeki kraterde Nemrut Gölü yer alır. Krater etrafında, en yüksek tepe olan Sivritepe 2935 m, Doğu Nemrut Tepesi 2625 m, güneydeki Tursuktepe 2828 m ve batıda Nemrut Dağı Tepesi 2801 m yüksekliktedir.

  Nemrut Stratovolkanı, tabakalı volkanlar (stratovolkan) sınıfından, Kuvaterner döneminde oluşmuş, Anadolu’nun önemli yanardağları arasındadır. Nemrut Krateri’nin en son 1411 ve 1441 yıllarında faaliyet gösterdiği yazılı kaynaklarda belirtilmektedir. Güncel krater kenarındaki enine kesitlerde iki farklı piroklastik (volkanik çökel) tabakanın varlığı, 30 yıl ara ile gerçekleşen bu iki patlamayı belgelemektedir. Nemrut Stratovolkanı'nın günümüz kaldera görünümünü almasının yaklaşık 100 bin yıl önce olan büyük patlaması sonucu gerçekleştiği düşünülmektedir. Bu patlamada dağın 4100 m civarında olan yüksekliğinin şiddetli bir kaldera patlaması sonucu en yüksek tepesi olan Sivritepe (2935 m) düzeyine indiği topoğrafik analizler ile belirlenmiştir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  iyi ki bu bilgiler var. Yoksa ödevimi yapamayacaktım . Forumalew'e çok teşekkür ederim.(; 4. 4
  Ziyaretçi
  Nemrut dağını Adıyamanda biliyordum şaşırdım doğrusu

 5. 5
  Ziyaretçi
  senin sayende projemi yaptım ellerine sağlık

 6. 6
  Ziyaretçi
  Yaz tatil ödevi için bana çok yardımcı oldu

+ Yorum Gönder
nemrut dağı nasıl oluşmuştur,  nemrut nasıl oluşmuştur,  nemrut dağı nasıl oluştu,  nemrut dağının oluşumu,  nemrut dağı oluşumu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi