Lümpen Ne Demek

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Lümpen Ne Demek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: İçinde bulunduğu toplumun kültürüne yabancı düşen, sözde bilgili tutum ve davranışlarıyla itici olan. 3. 3
  Ziyaretçi
  Lümpen (Almanca: Lumpenproletariat, "proletarya yığını"; "pejmürde proletarya"), başlangıçta Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından ikinci ünlü paydaş çalışımları Alman İdeolojisi`nde (1854) icat edilen terim.
  Marx'a göre, lümpen proleteryanın devrime katılmak için özel bir nedeni bulunmuyordu, ve hatta, var olan sınıf yapısının korunması çıkarlarına daha uygundu, çünkü lümpen proleterya hayatı sürdürebilmek için genellikle burjuva ve soylu sınıfa (aristokrasiye) bağımlıydı. Lümpen sınıf, tüketim alışkanlıklarının esir aldığı; tüketme dışında, başkasının üretimini mirasyedi misâli tüketen; mevcûdiyetlerinin hiçbir anlamı olmayan, irâdelerinin üzerine yatarak münzevileşmeyi tercih eden; hiçbir duruşu, tavrı, projesi olmayan insanlardan oluşmaktaydı.
  Marks daha sonra bu terimi eserlerinde yorumlamıştır. Marks'ın Louis Bonaparte'ın 18. Brumaire'i (1852) adlı eserinde verdiği Bütün sınıflar tarafından istenmeyenler tanımına dolandırıcılar, itimat hilebazları, genelev sahipleri, çaput ve kemik tüccarları, laternacılar, dilenciler ve toplumun diğer kimsesizleri de dahildir. Buna göre Marx lümpen proleteryayı devrim karşıtı bir güç olarak görüyordu.
  Lümpen sözcüğünün Türk Dil Kurumu online sözlüğündeki açıklaması aşağıdaki gibidir:
  1 . Marksçılık akımına göre toplumsal sınıf bilinci olmayan.
  2 . İçinde bulunduğu toplumun kültürüne yabancı düşen, sözde bilgili tutum ve davranışlarıyla itici olan; mensup olduğu sınıfın insanlarından kendini üstün göstermeye çalışan bu yolda itici tavır ve tutum sergileyen, büyük bölümü işçi sınıfından oluşmuş insanlar, giyimi özensiz saçı ve sakalı birbirine karışmış olanlarına at hırsızı yakıştırması yapılır.
  Kişinin Yetiştirilme Tarzı , Maddi İmkansızlıklar ve sosyal Çevrenin en Olumsuz etkileri İle ortaya çıkacak olan karakterdir ,kötü Kişisel Gelişimin en Göze batan örneğidir, Ergenlik Döneminin Başlarında fark edilmek için sergilediği itici davranışları ,İlerleyen yaşlarda ; Sahip olamadığı maddiyatı sahipmiş gibi gösterebilmek, olmadığı halde bilge, entellektüel bir kişiliğinin olduğu kabullendirebilmek şeklinde değişlik gösterecektir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi