Varis Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Varis Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Varis Nedir Varis Teavisi Nasıl Olur?

  Bacaklarımızdaki toplardamarların uzamış, genişlemiş, kıvrılmanmış, kapakçıkları yetersiz hale gelmesine varis denir. Varis vücudumuzdaki tüm yüzeyel toplardamarlarda olabilir, ancak varis deyimi sadece bacak toplardamarları için kullanılmaktadır.

  Bacak toplardamarları yüzeyel ve derin toplardamar sistemleri ve bu iki sistemi bağlayan birleştirici (kominikan) toplardamarlardan oluşur. Toplardamarlar kanın kalbe geri dönüşünü sağlayan bir sistemdir. Temiz kan kalbimizin pompa etkisi ile atardamarlar aracılığı ile vücuda kolayca yayılır, ancak kirli kanın toplanması daha pasif bir sistemle olur ve bu sistem en çok bacaklarımızda zorlanır. Bu sistemin en önemli elemanı bacak kaslarının kasılmasıdır. Ayrıca toplardamarların içindeki kapakçık sistemi ve atardamar basıncının kılcal damarlara yansımasıda kanın geri dönüşünü kolaylaştırır. Bu nedenle hareket, toplardamarların boşaltılmasında en önemli faktördür.

  VARİS’ te TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR ?

  HİRUDOTERAPİ, Tıbbi sülüklerle yapılan tedavidir. Günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Doğal bir tedavi yöntemi olup hiç bir yan etkisi yoktur.

  SKLEROTERAPİ, Varislerin az ve küçük çaplı olduğu durumlarda uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Toplardamarların içine şırınga ile büzücü bir maddenin verilmesi esasına dayanır.

  İLAÇ TEDAVİSİ, Varise bağlı bacaklarda şişlik, ağrı, gece krampları olan hastalarda, toplardamar duvarını güçlendiren ilaçlar belli dönemlerde faydalı olabilmektedir.

  CERRAHİ TEDAVİ, Bölgede açılan kesiler ile, özel mikroskopik gözlükler yardımıyla varisli damarları çıkarıp alınmasıdır.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Ancak bir konu bu kadar güzel hazırlanır ellerinize sağlık çok yardımcı oldunuz bana+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi