Atatürkün Okul Anıları Kısa ve öz

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürkün Okul Anıları Kısa ve öz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Ziyaretçi

  Paylaş

 2. Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürk’ün öğrenim hayatı ile ilgili anıları

  Atatürk’ün ilkokul çağındaki bir anısı

  Şemsi Efendi okuluna giderken bana giydirdikleri şalvarın üzerine sardıkları kuşak beni ne kadar çok sinirlendirirdi bilemezsiniz. Ne zaman ki Askeri Rüştiye okuluna girip, okulun resmi üniformasını giydim, işte o zaman adeta benliğime hakim olmuşum gibi bana bir his geldi.

  Atatürk’ün öğrenim hayatı ile ilgili anı

  (Atatürk’e ortaokulda okurken, matematik öğretmeninin “Mustafa Kemal” adını vermesi)

  Ortaokul’da en çok matematiğe ilgi duydum.

  Az zamanda bize bu dersi veren öğretmen kadar, belki de daha çok bilgi sahibi oldum. Derslerin üstünde işlerle ilgileniyordum. Yazılı sorular yazıyordum, matematik öğretmeni de yazılı olarak cevap veriyordu.

  Öğretmenimin ismi Mustafa idi. Bir gün bana dedi ki; “Oğlum, senin de ismin Mustafa benim de. Bu böyle olmayacak. Arada bir fark bulunmalı, bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olsun!”

  O zamandan beri adım gerçekten Mustafa Kemal kaldı. Öğretmen sert bir adamdı. Sınıfta birinci, ikinci tanımıyordu. Bir gün bize: “Aranızda kimler kendine güveniyorsa kalksınlar onları çalıştırma danışmanı yapacağım” dedi. Öncelikle duraksadım. Ayağa öyleleri kalktı ki ben kalkmamayı yeğledim. Bunlardan birinin danışmanlığı altına girdim. Görüşmenin sonunda dayanma gücüm son noktaya geldi. Ayağa kalkarak; “Ben bundan iyi yaparım” dedim. Bunun üzerine öğretmen beni çalıştırma danışmanı yaptı. Eski danışmanı benim danışmanlığım altına verdi.
 3. Ziyaretçi
  Atatürk’ün öğrenim hayatı ile ilgili başka bir anısı

  (Manastır Askeri Lisesi’ni bitirip Harp Okulu’na geçişi)

  Askeri ortaokulu bitirdiğim zaman merakım oldukça ileri gitmişti. Manastır Askeri Lisesi’nde matematik pek kolay geldi. Bununla uğraşmayı sürdürdüm. Ancak Fransızca’da geri idim. Öğretmen benimle çok uğraşmıyor, acı uyarılarda bulunuyordu. Bu uyarılar benim çok gücüme gitti. İlk ev izni zamanında çözüm aradım. İki, üç ay gizlice Frerler Okulu’nun özel sınıfına devam ettim. Böylece okul derslerine oranla fazla derecede Fransızca öğrendim.

  O zamana kadar edebiyatla çok ilişkim yoktu. Merhum Ömer Naci, Bursa Lisesi’nden kovulmuş, bizim sınıfa gelmişti. Daha o zaman şairdi. Benden okuyacak kitap istedi. Bütün kitaplarımı gösterdim. Hiçbirini beğenmedi. Bir arkadaşın kitaplarımdan hiçbirini beğenmemesi gücüme gitti. Şiir ve edebiyat diye bir şey olduğunu o zaman öğrendim. Ona çalışmaya başladım. Şiir bana cazip göründü. Ancak ‘yazı öğretmeni’ diye yeni gelen bir kişi, bana şiirle uğraşmayı yasakladı. “Bu meşgale biçimi seni askerlikten uzaklaştırır” dedi. Bununla birlikte güzel yazı yazma isteği bende kalıcı oldu.

  Lisede iken dirençle çalışıyorduk. Sınıfta birinci, ikinci olmak için hepimizde güçlü bir gayret vardı. Sonunda liseyi bitirdim. Harp Okulu’na geçtim. 4. Ziyaretçi
  atatürk'ün okul anılarını çok beğendim sen olmasaydın forum alev ödevimi yapamazdım
  teşekkürler

 5. Ziyaretçi
  supperr yardımcı oldu

 6. Ziyaretçi
  saol çok teşekkürler

 7. Ziyaretçi
  size çok teşekkür ederiz çok güzel anılar tennküür

 8. Ziyaretçi
  bence ödevlik konular

 9. Ziyaretçi
  bence çök güzel anılar tebrik ederim bu sayfayı

 10. Ziyaretçi
  o kadar yardımcı olduki anlatamam

 11. Ziyaretçi

  güzeller ama çok kısalar

 12. Ziyaretçi
  ewet çok yardıcı oldu,hatta 5 tane yere baktım bu kadar iyisini bulamadım tesekkürler.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
atatürkün OKUL anıları,  atatürkün cocukluk anısı kısa,  atatürkün çocukluk anılarından biri,  atatürkün çocukluk anıları kısa,  atatürkün anıları kısa ve öz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 35 kişi