Pankreas Kanseri Nasıl Meydana Gelir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Pankreas Kanseri Nasıl Meydana Gelir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Pankreas Kanseri Nasıl Meydana Gelir

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Pankreas kanserine ne neden olur?

  Pankreas kanserinin nedeni kesin olarak bilinmekle birlikte hastalığın oluşmasına yol açtığı düşünülen bazı risk faktörleri belirlenmiştir ;

  - 40 veya üzerinde olmak
  - Erkek cinsiyet
  - Sigara kullanmak
  - Şeker hastalığı
  - Kronik pankreatit (genellikle alkole bağlıdır) , herediter pankreatit,
  - Ailenin veya kişinin geçmişinde bazı kolon polip tiplerin veya kolon kanserin bulunması (FAP- Ailevi kalın barsak polipozisi, ailevi nonpolipöz kolon kanser sendromu vb.).
  - Aile geçmişinde pankreas kanserin bulunması
  - Yağ oranı yüksek gıdalarla beslenme (?)


  Hastalığın belirtileri nelerdir?

  Pankreas kanserinin erken evrelerinde genellikle hiçbir belirti görülmez. Hastalığa ait bulgular (semptomlar) ortaya çıktığında çoğunlukla tümör ileri bir evreye ulaşmış ve pankreas çevresindeki dokulara ulaşmıştır. Semptomlar, tümörün yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişir ;

  - İştahsızlık
  - Nedeni açıklanamayan kilo kaybı
  - Üst karında hissedilen ve bazen sırta vurabilen ağrı
  - Bulantı
  - Depresyon,halsizlik, çabuk yorulma
  - Sarılık (Tümörün safra yollarını tıkaması sonucunda ortaya çıkar, bu taktirde göz aklarında sararma, idrarda koyulaşma ve dışkı renginde açılma olur)

  Hastalıkta görülebilecek belirtiler pankreas kanseri dışında başka hastalıklarda da görülebilirler. Bu nedenle bu tür yakınmaları olan kişiler bir doktora görünmelidirler.
  Pankreas kanserinin nedenleri kesin olarak bilinmediğinden ve hastalık erken evrede herhangi bir belirti vermediğinden önlem almak zordur. Ailevi ya da genetik yatkınlıktan dolayı pankreas kanseri yönünden artmış bir riske sahipseniz doktorunuzun yardımıyla düzenli aralarla yapılacak tetkiklerle erken teşhis koymak mümkündür.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi