Ödem Nasıl Meydana Gelir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ödem Nasıl Meydana Gelir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ödem Nasıl Meydana Gelir

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Ödem Nasıl Meydana Gelmektedir?

  Vücutta oluşan içi sıvı dolu şişkinliklere ödem denilmektedir. Ödem vücutta şişliklerin ortaya çıkmasına sebep olur. Özellikle yeteri kadar su içilmiyorsa, vücudun kendini koruma mekanizması harekete geçer ve ilk alınan suyu ödem olarak belirli bölgelerde depolamaya başlar.
  Su biriktiren dokular cildin hemen altında olursa, derimiz şişkin ve gergin görünür. Parmakla bastırdığmızda beyaz bir iz ve çukurluk kalır. Ama tüm ödemler deri altında olmadığı gibi, hepsi de böyle parmakla bastırınca kendini ele vermezler..
  Ödem Nasıl ve Neden Oluşur?
  Ödemin hastalık olarak isimlendirilemez daha çok hastalık habercisi belirticisi olarak anılır, vücudun bazı rahatsızlıklar sonucu tepkisi şeklinde oluşur genellikle ödemler. Bilhassa vücudun su alımı ile su çıkışı arasındaki denge bozulduğunun habercisidir. Vücudumuzdaki sıvılar kan ve lenfatik sistem aracılığı ile dolaşırlar, dokuların ihtiyacı olan gıdaları taşırlar. Bu sıvılar kan damarlarının duvarları dışına çıkıp hücrelere gıda ulaştırırlar. Sonra da damarlara geri dönmeleri gerekir. Ama işler her zaman böyle mükemmel bir şekilde yürümez.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi