Klasik Batı Müziği Türleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Klasik Batı Müziği Türleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Ziyaretçi

  Klasik Batı Müziği Türleri Nelerdir
  Paylaş

 2. Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap:
  Açıklamalı Klasik Batı Müziği Türleri Nelerdir

  * Rönesans : 1450–1600 yılları arasında, enstrüman ağırlıklı ve çoklu seslerin kullanıldığı dönem : org, klavsen, arp en çok kullanılan çalgılar

  * Barok : 1600–1750 yılları arasında, karmaşık seslerin kullanıldığı, tekdüzelikten uzak, klavyeli çalgıların rağbet gördüğü dönem. Barok dönemin ünlü bestecileri Händel, Vivaldi ve Bach'tır.

  * Klasik : 1750–1820 yılları arasında, pekçok besteleme ve stil kuralının yerleştiği, arp ve klavsenin yerini piyanoya bıraktığı dönem. Dönemin ilk akla gelen bestecileri Mozart ve Haydn'dır.

  * Romantik : 1820–1901 yılları arasında müziğin kültürel hayata girdiği ve eğitim kurumlarının adımlarının atıldığı, melodi ve ritmin dikkate alındığı dönem. Beethoven, Weber , Schubert ve Rossini, Chopin, Liszt, Paganini Romantikler kuşağı olarak bilinir.

  * Modern : Klasik batı müziğinin değerlerinde kriz yaşandığı dönem. Debussy, Ravel, Mahler, Stravinski, Carl Orff, Prokofiev, Şostakoviç ve Gershwin döneme damgalarını vurmuşlardır.
+ Yorum Gönder
batı müziği türleri,  klasik müzik türleri,  klasik müzik türleri nelerdir,  müzik çeşitleri nelerdir,  bati müziğinin türleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi