Atatürkün Kişilik özellikleri ile ilgili Duygu Ve Düşünceler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürkün Kişilik özellikleri ile ilgili Duygu Ve Düşünceler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Atatürkün Kişilik özellikleri ile ilgili Duygu Ve Düşünceler

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürk dünyada ender görülen kişilik özelliklerine sahip bir liderdi.O vatansever,ileri görüşlü,ve liderlik özelliği olan bir kişiydi.Bir çok alanda çalışmalar yapmış,ve yenilikler kazandırmıştır.Geometri alanında bile çalışmaları olmuştur.Ülkemizde cumhuriyeti ilan ederek halka verdiği önemi göstermiştir.Türk kadınlarına değer vermiş seçme ve seçilme hakkını tanımıştır.Eğitim alanında da bir çok yenilikler yapmıştır.Latin harflerini kullanmaya başlamışız,kılık kıyafet kanunu gibi medeni kanunların kabulü de önem taşımaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  evet yardımcı oldu tşkrlr 4. 4
  Ziyaretçi
  VATAN SEVERLİĞİ

  • Vatan sevgisi Atatürk’ün en önemli özelliğidir.Vatanın savunulması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır.Vatan savunmasını her şeyden önemli ve her şeyden üstün gören Atatürk’ün İstiklâl Savaşının kazanılmasında vatan sevgisi ve Türk milletine olan güveni önemli bir yer tutar.

  • İDEALİSTLİĞİ

  • Atatürk’ün en büyük ideali ,Türk Milletinin ‘’ En medeni ve refah seviyesi yüksek bir millet olarak varlığını yükseltmek’’ti.Bir idealist olarak , en kısa zamanda bu hedefe ulaşmak istiyordu.

  • HAKİKATİ ARAMA GÜCÜ

  • Hakikati aramak ve hakikati konuşmak Atatürk’ün yöntemiydi.O , akıl ve bilime değer verirdi.Olaylara bir bilim adamı gözüyle bakarak hakikati bulmaya çalışırdı.’’Akıl ve mantığın halledemeyeceği mesele yoktur.’’derdi

  • SABIR VE DİSİPLİN ANLAYIŞI

  • Atatürk önemli düşünceler karşısında önce düşünür , inceler , araştırır ve tartışırdı.Sonra kesin kararını verirdi.Verdiği kararın uygulanma zamanını ise sabırla beklerdi.

  • İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜ

  • Atatürk olayların gidişini değerlendirerek sonucunu tespit ederdi.Çanakkale Muharebeleri sırasında , düşman donanmasının nerden çıkarma yapabileceğini önceden sezerek gerekli tedbiri alması savaşın sonucunu değiştirmiştir.

  • AÇIK SÖZLÜLÜĞÜ

  • Atatürk , doğruyu söylemekten asla çekinmezdi.’’Ben düşündüklerimi ,daima halkın huzurunda söylemeliyim.yanlışım varsa halk beni tekzip eder.’’derdi.

  • MANTIKLILIĞI

  • Keskin bir mantık ve zekâ gücüne sahip olan Atatürk ,hayatı boyunca akıl ve mantığa büyük önem vermiştir.Bu özellik onun evrensel devlet adamı olarak tanınmasında büyük bir rol oynamıştır.’’Bizim akıl ,mantık ve zekâ ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir.’’ diyerek ülke sorunlarında mantık ve şuurla hareket edildiğini göstermiştir.

  • ÇOK CEPHELİLİĞİ

  Atatürk çok cepheli bir liderdi.O hem fikir hem de hareket adamıdır.Yani bir taraftan Türk inkılabının hazırlayıcısı diğer taraftan da uygulayıcısı olmuştur.Hem düşünen hem de eserler veren Atatürk , çok yönlü bir lider olduğunu göstermiştir.

  • EĞİTİMCİLİĞİ
  Atatürk toplumu çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı amaçladığı için milli eğitim ile yakından ilgilenmiştir.O , ‘’ Eğitimdir ki bir milleti ya hür , bağımsız , şanlı , yüce bir toplum olarak yaşatır ; ya da bir milleti esaret ve sefalete terk eder.

  • YÖNETİCİLİĞİ

  Mustafa Kemal iyi bir yönetici için gerekli bütün özelliklere sahipti.Kibar davranışları , dürüstlüğü ,emir veriş tarzıyla örnek olmuştur.Gerek devlet yönetiminde gerekse askerlik hayatı boyunca hiçbir zaman maceraya yer vermemiştir.Atatürk ‘’Büyük kararlar vermek kâfi değildir.Bu kararları cesaret ve kesinlikle tatbik etmek lâzımdır.’’ diyerek verdiği kararlarda ısrarcı olmuş ve sonucun kendi istediği şekilde çözümlenmesi için uğraşmıştır.

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok saolsun hocanın gözüne girmeyi başardım

 6. 6
  Ziyaretçi
  sağolun yardımcı oldu çok teşekküe ederim cnlarım

 7. 7
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim performans odevime cok yardim etti

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok yardımcı oldunuz ..:)

 9. 9
  Ziyaretçi
  müzik dersi için yardımcı oldun sağol :D

+ Yorum Gönder
atatürkün duygu ve düşünceleri,  ataturk hayati ile ilgilli duygu ve düsünceler,  Atatürkün duygu ve düşünceleri ile ilgili bir yazı,  atat,  atatürkün duygu ve düşüncelerini anlatan kompozisyo
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 11 kişi