Allah herşeyi bir ölçüye göre yaratmıştır örnekler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Allah herşeyi bir ölçüye göre yaratmıştır örnekler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Ziyaretçi

  Paylaş

 2. İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Allah herşeyi bir ölçüye göre yaratmıştır örnekler

  Allah'ın her şeyi bir ölçüye göre yarattığına örnekler

  Evrende mükemmel bir düzen ve uyum vardır. Yüce Allah, yaratmasındaki mükemmelliği, evrende var olan düzen ve uyuma Kur'an'da şöyle belirtmektedir: "Rahmanın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak(düzensizlik) görüyor musun?" (Mülk suresi, 3. ayet)
  Dünyanın kendi eksine etrafında dönüş hızı, ayın dünyaya olan uzaklığı, atmosfer tabakasının kalınlığı, havadaki gaz miktarı vb. evrende mükemmel uyum olduğunu gösterir. Kur'an'ın işaret ettiği ölçülü yaratılış ile ilgili bilimsel gerçeklerden bazıları şunlardır:


  Dünya kendi ekseni etrafında saatte bin mil hız yapar. Eğere böyle değil de saatte yüz mil hız yaparak kadar dönseydi, gündüz ve gece şimdi olduğundan daha uzun olurdu. Bu durumda bitkiler gündüz yanar, kalan olursa da onlarda donardı.

  Ay, dünyamıza şimdiki noktasından 50 bin mil ötede olsaydı, yeryüzünde med-cezir(gel-git) olayları sonucunda bütün kıtalar günde iki defa su altında kalırdı.

  Dünyamızın çevresini saran atmosfer tabakası biraz daha ince olsaydı, atmosferde yanıp parçalanan binlerce meteor, o zaman dünyamıza rahatlıkla ulaşabilir ve her şeyi yok ederdi.

  Mevsimlerin sürekliliği, gece ile gündüzün birbirini izlemesi, su döngüsü, yeryüzünde yaşamın oluşması da evrende mükemmel bir düzenin olduğunun en açık delilidir 3. Ziyaretçi
  Vallahu ale kulli şeyin kadir ; Şürphesiz ki Allah her şeye kadirdir 4. Ziyaretçi
  her şeyi Allah yaratmış ve o yok edecektir

 5. Ziyaretçi
  harika olmuş yarın ki sınavım için iyi olmuş saolun

 6. Ziyaretçi
  Allah'ı seviyorum herkes onu sevsin asıl aşk onda vardır.

 7. Ziyaretçi
  Her seyin olusumunda bir olcu vardir Allah ne guzel yaratmis ve uyum saglamis degil mi?

+ Yorum Gönder
allah herşeyi bir ölçüye göre yaratmıştır örnekler,  allah herşeyi bir ölçüye göre yaratmıştır,  allah ın herşeyi bir ölçüye göre yaratmasına örnekler,  allah herşeyi bir ölçüye göre yaratmıştır ile ilgili örnekler,  allahın herşeyi bir ölçüye göre yaratmasına örnekler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi