Parnasizm nedir özellikleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Parnasizm nedir özellikleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Parnasizm nedir özellikleri nelerdir

 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Romantik şiire tepki olarak 19.yüzyılın ikinci ya-rısında Fransa’da doğmuştur. Realizmi ve naturalizmi doğuran toplumsal ve siyasal koşullar, parnasizm İçin de geçerlidir, realizm ilkelerinin şiire yansımasıdır. Kısacası “şiirdeki gerçekçilik” olarak adlandırılabilir.

  Realizmin şiire yansımış biçimine Parnasizm denir. Fransa’da 1860′ta “Çağdaş Parnas” adlı şiir dergisinin çevresinde toplanan sanatçılara “parnasyen” adı verilmiş, bunların oluşturduğu şi-ir akımı da Pamasizm olarak nitelenmiştir. Kısa-ca, Parnasizm, “şiirde gerçekçilik” demektir.

  Parnasizm, hayalci ve duygucu romantik şi-ire karşı bir tepkidir. Realizmi ve Naturalizmi ha-zırlayan koşullar Parnasizm için de geçerlidir. Fel-sefe alanında Pozitivizmin öne çıkmasıyla bilimsel çalışmalar önem kazanmış, edebiyatın şiir kolun-da da dış dünyayı duygusallıktan uzak bir biçim-de anlatan şiirler değer kazanmıştır.

  Pamasizmin Özellikleri:

  1. Parnasyen sanatçılar “sanat için sanat” ilkesine sahiptir. Şiiri yalnızca “güzellik” olarak görmüşler, onun toplumsal bir amacı olmasını kabul etmemişlerdir.
  2. Sanatçılar güzelliği yakalayabilmek için, biçim kusursuzluğuna önem vermişlerdir, ölçü, uyak ve sözcüklerin uyumun dikkat eden parnasyen sanatçılar şiirde seçkinlere seslendiler. Şiiri oluşturan sözcükleri, bir kuyumcu titizliği ile seçtiler.
  3. Parnasizm sanatçıları, romantizmin duygu ve hayal yüklü lirik şiirine tepki gösterdiler. Yaşamı ve doğayı nesnel bir bakışla kavramayı hedeflediler.
  4. Parnasizm eski Yunan edebiyatı ve Latin edebiyatına yeniden geri dönüştür. Sanatçılarında karamsar bir ruh hali vardır.
  5. Parnasizmle birlikte, bilim ve fenle ilgili konular,felsefi düşünceler şiire girdi.
  6. Egzotik konuları işleyen parnasyen, dilin açık ve yalın olmasına özen gösterdiler.+ Yorum Gönder
parnasyen nedir örnekleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi