Selanik şehri size neyi hatırlatıyor bu şehir hakkında neler biliyorsunuz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Selanik şehri size neyi hatırlatıyor bu şehir hakkında neler biliyorsunuz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Selanik şehri size neyi hatırlatıyor bu şehir hakkında neler biliyorsunuz

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: selanik şehri size neyi hatırlatıyor bu şehir hakkında neler biliyorsunuz

  Selanik dediğimizde aklımıza gelen ilk şey herhalde 1881dir. 1881'de M.Kemal Atatürk'ün doğum yılı olarak tarih sayfalarına geçmiştir. Atatürk'ün çocukluğunun geçtiği bu şehir. Balkan savaşları sırasında elimizden alınmış ve Yunanistan'a verilmiştir. Ege denizine de kıyısı olan bu sahil kentinde Atatürk evinin manevi değeri biz Türkler için çok önemlidir. Tüm turlarda Atatürk evine uğranmadan Selanik geçilmez. Selaniği görüp de Atatürk'ün doğduğu evi ziyaret etmemek olmaz

  Selanik ayrıca Atatürk'müzün doğduğu büyüdüğü şehir değil eski bir Osmanlı şehri olduğu için Batı Trakya Türklerinin de yaşadığı bir şehirdir. Bugün Batı Trakya'daki Türk varlığı azımsanamaz. Yalnız mübadele yıllarında buraya Selanik'ten gelen oldukça çok göçmen kardeşlerimiz vardır. Bugün artık tipik bir Rum şehri haline gelen kentte tek tük sağlam Osmanlı eseri kalmıştır.

  1430 yılında Türk egemenliğine geçen (I. Murad dönemi) Selanik'e önce Türkler ardından da 1492de İspanyadan getirilen Yahudiler yerleştirilmiş. Bu yüzden bölgedeki Yahudi yoğunluğu da azımsanamayacak sayıdadır. Selanik 1912'de elimizden çıkmış ve Yunanistan'a verilmiştir.

  1917'de çıkan yangında ise Selanikteki Türk mahalleleri ne yazık ki yanmış. Ve 2.dünya savaşında da işgale uğrayan şehirde Almanlar bölgeyi yakıp yıkmış Yahudileri Nazi toplama kamplarına götürüp yok etmişlerdir. Bölgedeki Türk ve Yahudi varlığını da cami ve sinagogları kiliseye çevirerek yok etmeye çalışmışlardır. Bu arada Selanik 1997'de Avrupa Kültür başkenti seçilmiş.

  Benim tanıdığım en ünlü Selanik'li ise kuşkusuz Gazi M.Kemal Atatürk'tür+ Yorum Gönder
selanik şehri size neyi hatırlatıyor bu şehir hakkında neler biliyorsunuz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi