Yaşadığınız bölge ile ilgili hikaye

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yaşadığınız bölge ile ilgili hikaye ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: yaşadığınız bölge ile ilgili hikaye

  KRAL İLE MARANGOZ
  Zamanın birinde çok uzaklarda bir ülke varmış, bu ülkenin başında da zalim mi zalim,bencil mi bencil yaşlı bir kral varmış, bu kral o kadar zalimmiş ki halkına büyük zulümler, o kadar da bencilmiş ki, kişisel mutluluğu için herkesi mutsuz etmekten çekinmezmiş.
  Kral, günlerden bir gün odasının penceresinden dışarıyı gözetlerken, sarayın karşısında bulunan; derme-çatma, alçak-basık damlı, yarı yıkık, dökük, küçük kulübeye benzeyen bir ev ve bu evin bahçesinde çamaşır asmaya çalışan genç ve dillere destan olabilecek kadar güzel bir bayan dikkatini çekmiş, bu bayana göz diken kral, gizlice araştırıp soruşturmuş ve bunun fakir bir marangozun eşi olduğunu öğrenmiş.
  Marangozu ortadan kaldırıp eşine sahip olmanın yollarını düşünmüş ve yaptığı sinsi plânı uygulamak için hemen marangozu dükkânından aldırtıp huzuruna çıkartmış. Her şeyden habersiz bu zavallı marangoza, hiddetli bir yüz ifadesi ve öfkeli bir sesle:
  -Beni iyi dinle Marangoz Efendi, sarayımın beş yüz kapısı ile bin adet penceresinin yenilenmeleri gerekiyor, en geç yarın sabaha kadar bu işlerin bitirilmesini emrediyorum!. zavallı genç marangoz, titrek bir sesle ve kekeleyerek:
  - Ama kral hazretleri be.. ben bu... bun laarrı..nasııl
  - Ne! bana karşı mı geliyorsun ha! Terbiyesiz!. küstah!...
  -Amaaan efeendim been ben demek iste..
  - Kes!..yarın sabaha kadar bu işler ya biter ya da kellen gider, haydi şimdi defol karşımdan!....
  zavallı marangoz çökmüş, yıkılmış ve perişan bir halde saraydan ayrılmış...
  Akşam, çok kötü ve perişan bir durumda evine gittiğinde eşi, tasalanarak ne olduğunu sorup öğrenince kendiside yıkılmış ve iki gözü iki çeşme dövünüp ağlamaya başlamış.
  Gece boyunca bir yandan üzülüp ağlamışlar bir yandan da bu genç ve akıll kadın, zavallı kocasını avutmaya çalışarak ikide bir kocasına:
  - Üzülme kocacığım, Allah büyüktür, O her şeyin çaresini bulur, Gün doğmadan neler doğar... deyip durmuş....
  Sabahın ilk ışıklarıyla kapıları yumruklanarak, tekmelenerek büyük bir gürültüyle çalınınca yürekleri ağızlarına gelmiş ve birbirlerine korkuyla sarılarak bir yandan ağlamış diğer yandan öpüşerek vedalaşıp helâlleşmişler. Zavallı genç marangoz, kapıyı açmasıyla içeriye büyük bir hışımla dalan sarayın askerleri; öfke ve heyecanla marangoza bağırmışlar:
  - Haydi çabuk ol! sallanma Marangoz Efendi! Dün gece yarısı ölen kral hazretlerine tabut yapacaksın!......... .....
  Marangoz, rahatlamış bir durumda askerlerle beraber dükkânın yolunu tutarken, arkasından sevinç gözyaşları döken akıllı güzel ve genç eşi kendi kendine:
  - Kocacığım, ben sana Allah büyüktür.Gün doğmadan neler doğar dememiş miydim? diye mırıldanmış....+ Yorum Gönder
bölgeler ile ilgili hikayeler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi