Dilde yara çıkmasının nedenleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dilde yara çıkmasının nedenleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Ziyaretçi

  Dilde yara çıkmasının nedenleri

 2. İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Dilde yara(Aft) çıkmasının nedenleri

  Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında dil üzerinde yumuşak damakta farenkste diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıyadır. Bayanlarda daha sıklıkla rastlanır. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

  Aftın oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.

  Bu nedenle aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.

  Aft oluşumunda hangi faktörler önemlidir?

  * STRES
  Günümüzde migren yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir.
  Hanımlarda premenstural gerginlik(adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.

  * YİYECEKLER
  Turunçgiller sirke turşu patates cipsi tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır.Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday çavdar arpa çikolata fındık kabuklu deniz hayvanları soya domates bazı patlıcan elma incir peynir gibi yiyecekle.de aft oluşumunu hızlandırırlar.

  * TRAVMA
  Yanak dil dudak ısırma sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan proaaalerin neden olduğu vuruklar aft için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.

  * DİŞ MACUNU
  Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan "sodyum lauryl sulhate" ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.
  Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom's of Maine Natural Toothpaste Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)

  * SİSTEMİK HASTALIKLAR
  Behçet Hastalığı: Genital ülser konjuktivit retinit lokositoz gibi birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır.
  Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı aftlar görülebilmektedir.

  * DİĞER NEDENLER
  B12 vitamini ve demir noksanlığısigara içme tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir

  Aft ile uçuk genellikle aynı belirtileri gösterdikleri için birbirleri ile karıştırılabilmektedir. Ancak aralarında birçok temel farklılık vardır:

  AFT
  1. Kesinlikle ağız içersinde oluşur.
  2. Bulaşıcı değildir.
  3. Aftın oluşmasına virüsler neden olmaz. 3. Ziyaretçi
  dilimde oluşan uçuk benzeri yara oluşumlarının üzerine kendim çankırıdan getirtdiğim tuzu sürerek bir dakika tuzun yara olan bölgede kalmasını sağladım.yani hemen yutkunmamak gerekiyor.bunu günde 3 kere yaptım. 1 ayın sonunda yara iyileşmişti.doğal tuz ne yanık yaptı nede başka bir yan etkisi olmadı.ancak bu tedaviyi yaptıktan sonra dudaklarınızı temiz suyla yıkamak gerekiyor.dudaklar hassas olduğu için hafif yanma olabilir.bunu yaparsanız dudaklarınızı da korumuş olursunuz.tuzdan sonra ağzınızı suyla çalkalamayın bırakın tedavisini yapsın.kendim denedim ve sonuç inanılmazdı.kesinlikle tavdiye ediyorum.ancak piyasadaki tuzlarla bunu denemeyin.çankırı tuzunu internetten de temin edebilirsiniz.içerisinde tam 72 farklı mineral olan bir şifa kaynağı.+ Yorum Gönder
dilde yara,  dilde yara çıkması,  dilde yara çıkmasının nedenleri,  dilde yara nedenleri,  dilde yara çıkması nedenleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi