Hijyenin önemi ve topluma kazandırdıkları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hijyenin önemi ve topluma kazandırdıkları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hijyenin önemi ve topluma kazandırdıkları

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Hijyenin Önemi Nedir? Hijyenin Tanımı

  Hijyen sağlıklı bir yaşama sahip olabilmek için büyük önem taşıyor. Özellikle çocukların bağışıklık sistemleri zayıf olduğundan sıkça bakterilerden kaynaklanan hastalıklara maruz kalırlar. Bu hastalıkların önlenebilmesi için hijyen kuralalrına dikkat etmeniz gerekiyor.

  Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk yaşlarda anne, baba veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra bireyin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir. Örneğin; tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerin yıkanması bir alışkanlık olmalıdır. Her gün yapılan işler arasında banyo yapma bir başka temizlik uygulamasıdır.

  Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir. Örneğin; uykudan uyanınca yüzün yıkanması, çamaşırların değiştirilmesi, gündelik temizlik uygulamalarıdır.

  Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek olası değildir. Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir. Bunun yanı sıra banyo süngerleri, lifleri, diş fırçaları, el ve ayak temizliği ile vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, tırnak makası ilk akla gelen temizlik araçlarıdır. Bunların tümü başkalarıyla paylaşılmaması gereken, kişisel temizlik araçlarıdır.

  Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmamızın geregidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi