Böcek ısırması ve Tedavi Yolları Nelerdir?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Böcek ısırması ve Tedavi Yolları Nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  ENGİN
  Özel Üye

  Cevap: Sivrisinekler beslenmek için; bal arıları ve eşek arıları kendilerini savunmak için sokarlar. Nedeni ne olursa olsun soktukları yerde acı veren bir iz bırakırlar. Kimi zaman da zehirleyici bir reaksiyon ortaya çıkabilir. Arı, sinek ve böcek sokmasından sonra ortaya çıkan reaksiyon kişiden kişiye ve böceğe göre değişir. Sonradan oluşan tepki ise lokal reaksiyon, genel reaksiyon ve sistemik toksik reaksiyon olarak ayrılır. Seyrek olarak böcek sokmasından 1 ya da 2 hafta sonra serum hastalığı ya da anafilaksi ortaya çıkabilir. Özellikle ailesinde zehirle vakaları olanların çok dikkatli olmaları gerekir. 3. 3
  ENGİN
  Özel Üye
  Nasıl önlem alınabilir?
  * Ağzı açık kalmış teneke kutu ve şişilerden meşrubat içmeyin.
  * Çok yoğun ve çiçekli kokular sürmeyin.
  * Açık havada renkli, bol ve dekolte giysileri tercih etmeyin.
  * Otların üzerinde çıplak ayakla yürümeyin.
  * Çöp tenekelerinin ağzını sıkıca kapatın.
  * Arı görüldüğünde panik yapmayın.
  * Arabada camları kapalı tutun.
  * Pencere açık uyumayın.
  Tedavi
  Lokal reaksiyon- Böcek sokması lokal bir reaksiyona neden oldukysa, yani böceğin soktuğu yerde küçük bir şişlik oluştuysa buzla kompres yapmak, sabunlu suyla yıkamak veya antihistaminik bir pomat sürmek yeterlidir.
  Genel reaksiyon- Eğer sokulan bölgenin çevresinde daha geniş bir tepki oluşursa (örneğin tüm kolun veya bacağın şişmesi gibi) ya da yaygın kaşıntı görülürse yine normal reaksiyondaki tedavi uygulanabilir. Ağızdan alınan bazı ilaçlar da şikayetleri giderebilir. Ancak bu ilaçları bir doktorun vermesi gerekir.
  Toksik reaksiyon- Sokulan bölgeden uzakta şişme, karın ağrısı, ishal, nefes alma zorluğu, göğüste sıkışma hissi, hırıltılı solunum, dilde şişme; birkaç dakika içinde ortaya çıkan ciddi alerjik reaksiyon ve anafilaksi bulgularıdır. Bilinç bulanıklığı ve kalp durması yaşamı tehdit eder. Bu durumda bir sağlık merkezinde acil madahele yapılmalı; tedavi sonrasında ise kan tahlili ve uygun testlerle alerji saptanmalıdır. Riskli kişiler aşılanır.
  Arı sokmasına karşı aşırı duyarlılığı olan kişiler, doktorun verdiği ilaçları mutlaka yanında bulundurmalıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi