Cem mansur kimdir hayatı ve kimligi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Cem mansur kimdir hayatı ve kimligi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Cem mansur kimdir hayatı ve kimligi

 2. 2
  crayziso
  Usta Üye

  Cevap:
  CEM MANSUR

  Cem Mansur (Cem Mansur Kimdir? (1957 – )


  Müzik tutkusu onu mühendislik öğrenimini bırakmaya ve orkestra şefliğine giden yolda müziğe başlamaya götürmüştür. Cem Mansur, İngiltere’de Kraliyet Müzik Akademisi’nin solfej ve piyano sınavlarını kazanarak kariyerinde ilk önemli adımı atmış, daha sonra City Üniversitesi Müzik Fakültesi’nde ve Guildhall Müzik Okulu’nda armoni, çalgılama, orkestralama, orkestra şefliği çalışmıştır.


  Sanatçının ilk başarısı, 1979’da Londra’da St. James Oda Orkestrası’nı kurması ve çalıştırmasıdır. Bir süre sonra Sadler’s Wella tiyatrosunda konuk şef olarak sahne yapıtları yönetmiş, “Figaro’nun Düğünü” operasında başarı kazanmıştır.

  İngiltere’deki şeflik çalışmalarından sonra ABD’ye giden Mansur, 1982 yılında Los Angeles Filarmoni Enstitüsü’nde Leonard Bernstein’dan yararlanmış ve aynı yıl “Ricordi” şeflik ödülünü almıştır.


  1984 yılında Türkiye’ye yerleşen sanatçı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin orkestra şefliğine atanmış bu görevi uzun yıllar sürsürdükten sonra etkinliklerini yurtdışına kaydırmış, Avrupa’da ve özellikle İngiltere’de başarılar kazanmıştır. 1998’de Akbank Oda Orkestrası’nın sürekli şefliğine getirilen sanatçı hakkında geniş bilgi için bu orkestraya başvurulabilir

+ Yorum Gönder
lale mansur kimdir nerelidir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi