+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden PC açılışı F1 e basmam gerekiyor Nasıl iptal edebilirim ile ilgili Kısaca Bilgi
  1. Ziyaretçi

    PC açılışı F1 e basmam gerekiyor Nasıl iptal edebilirim

  2. Hasan
    Özel Üye

    Cevap: Bilgisayar açılışta F1 sorunu ve çözümleri
    Genellikle Bios'ta açılırken yüklenen ortam sürücülerinden ve sürücü durumlarından kaynaklanır. Dilerseniz bunlara bir göz atalım.

    Klavye Hatası (Keyboard Error):Klavye takılı değilse, iyi yerleşmemişse ya da klavye arızalı ise (bâzen bunların dışındaki nedenlerde de) klavye hatası verir ve F1 tuşuna basmanız istenir. F1'e basarsınız ve devam edersiniz ya da klavye kablosunu çıkarır tekrar takarsınız.

    Disket Sürücü Hatası (Floppy Error):
    Disket kablosu takılı değilse, takılı ancak ters takılmış ise, hiç çalışmıyor ise, duruma göre davranır (en kısa metod disket sürücüsünü bios'tan kapatırsınız) çözümü ona göre oluşturursunuz.

    HDD Hatası:
    Ide kanallı HDD'lerde açılışta boot yerleşiminde master olarak tanınmadığı durumlarda çıkan hata mesajıdır. (Wait For 'F1' If Error) Bios ekranında Boot * Boot Settings Configuration * sekmesinde bu özelliği "Disable" konumuna getirerek çözümlersiniz.

    Donanım Hatası (Hardware Monitor Error):
    Fan devrinin ya da işlemci sıcaklığının sonucu olarak F1 sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun için de Bios'ta iken Hardware Monitor'e ve oradan da işlemci sıcaklığı ve fan devir değerlerine bakarak sorunu çözebilirsiniz.

    Ayrıca F1'in açıklaması olarak çıkan hata mesajını görecek olursak eminim daha açıklayıcı ve net bir sonuca ulaşabiliriz.
  3. Hasan
    Özel Üye
    yada burayı kontrol edin.

    bios ekranı aşağıdaki gibidir bazı değişiklikler olabilsede benzer yapılardadır hepsi
    önce sağdaki menüden loadsafe fail seçeneğine gir ve f10basarak yeniden başlat düzelmezse
    bunu uygula birinci seçeneğe gir ve floppy yi disabled yap page up page down tuşlarıyla sonra 2.seçeneğe gir orda first b oot device yi cd rom yada hdd yap flopy varsa değiştir
    aşağılara doğru folopy booe seek gibi bişey daha olacak onuda disabled yap sorun muhtemelen düzelecektir  4. Ziyaretçi
    Ama bnm pc de floppy yi göstermiyo sadece cd rom hdd ve realtek . var

  5. Ziyaretçi
    Dostum eline bilgine emeğine sağlık tşk sorunu çözdüm

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
pc açılırken f1 e basmam gerekiyor,  f1 açılışını iptal etme,  bilgisayar açılışta f1 istiyor,  pc açılışta f1 istiyor,  f1 tuşunu iptal etmek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi