Ülkemizin tarihi güzellikleri ile ülkemizin tanınmasında rol oynayan sanat eserleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ülkemizin tarihi güzellikleri ile ülkemizin tanınmasında rol oynayan sanat eserleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ülkemizin tarihi güzellikleri ile ülkemizin tanınmasında rol oynayan sanat eserleri

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ülkemizin tarihi güzellikleri ile ülkemizin tanınmasında rol oynayan bazı sanat eserleri

  Ayasofya

  Türklerin İstanbul’u fethetmesinden çok zaman önce Hıristiyanlığın yeni yayıldığı süreçte Bizans İmparatoru I. Konstantinos (324-337) ilk Ayasofya`yı yaptırmıştır. Fakat, bazilika planlı, ahşap çatılı bu yapı, bir ayaklanma sonunda yandığı gibi, bu eserden hiçbir kalıntı günümüze ulaşamamıştır.

  Ayasofya`yı ikinci defa İmparator II. Theodosius tarafından yaptırılmış ve 415`te ibadete açmıştır. Bu yapı da bazilika planlı olup birincisi ile aynı akıbete uğramış ve 532`de çkan Nika ihtilali sırasında yanmıştır. Bu bina ile ilgili “mabede girişi gösteren basamaklar, sütunlar, başlıklar” gibi bazı kalıntılar 1936 yılında yapılan kazılarda bulunmuştur.

  Daha sonraki İmparator 1. Justinianus (527-565) ise, çağın ünlü mimarlarından Miletos`lu İsidoros ve Tralles`li Anthemios`a öncekilerden daha da büyük bir kilise yapmaları talimatı vermiş ve bu muazam eserin günümüze ulaşmasını sağlamıştır. İmparator, bu muazzam esere Hazreti İsa'ya atfen "Kutsal Bilgelik" anlamına gelen Hagia Sophia (Ayasofya) adını vermiştir.

  ayasofya.jpg

  Ayasofya`da kullanılmak üzere, Anadolu`nun antik şehir kalıntılarından sütunlar, başlıklar, mermerler ve renkli taşlar İstanbul`a getirilmiştir. Yapımına 23 Aralık 532`de başlanan bu büyük eser, 27 Aralık 537`de tamamlanmıştır. Binanın Aralık 557 depreminden sonra zayıflayan kubbesi Mayıs 558'de çökünce farklılaştırılarak yeniden inşa edilmiştir. Anadolu, Mısır ve Yunan antik şehir kalıntılarından sütunlar, başlıklar, mermerler ve renkli taşlar Ayasofya'da kullanılmak üzere İstanbul'a getirilmiştir.
  Ayasofya, 916 yıl kilise olarak kullanıldıktan sonra 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethiyle camiye dönüştürüldü, cumhuriyetin ilanından sonra 1935 yılında Atatürk'ün emriyle müze olarak kullanılmaya başlandı.


  Topkapı Sarayı

  Topkapı Sarayı; Osmanlı sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkezidir. İstanbul fatihi Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460-1478 tarihleri arasında yaptırılmış olan ve zaman içerisinde bazı ilavelerin yapıldığı saray’da Osmanlı padişahları ve Saray halkı 19. yüzyıl ortalarına kadar ikamet etmiştir. Saray, 19. yüzyılın devlet protokolü ve merasimlerine ilişkin gereksinimleri karşılamakta yetersiz kaldığı için 1850‘’lerin başında sultanlar Boğaz’daki Dolmabahçe Sarayı‘’na taşınmışlardır. Ancak saltanat hazinesi, mukaddes emanetler ve imparatorluk arşivleri Topkapı Sarayı’’nda muhafaza edilmiş, bir baba ocağı olması ve mukaddes emanetler’i barındırmasından dolayı devlet törenlerinin burada yapılmasına devam edilmiştir.

  topkapi sarayi.png

  Topkapı Sarayı; Osmanlı İmparatorluğu’nın son bulmasının ardından 3 Nisan 1924’‘te Mustafa Kemal Atatürk’’ün emri ile müzeye dönüştürülmüştür.

  Topkapı Sarayı bölümleri

  Topkapı Sarayı genel olarak 6 önemli bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler:

  1) Bab-ı Hümayun (Saltanat Kapısı)

  2) I. Avlu (Alay Meydanı)

  3) II. Avlu (Divan Meydanı)

  4) III.Avlu (Enderun Avlusu)

  5) IV. Avlu (Sofa-i Hümayun)

  6) Harem 3. 3
  İlk Yolcu
  Bayan Üye
  Sultanahmet Camii
  1609-1616 yılları arasında sultan ı. ahmet tarafından istanbul’daki tarihi yarımadada, mimar sedefkâr mehmet ağa’ya yaptırılan cami. mavi, yeşil ve beyaz renkli iznik çinileriyle bezendiği için avrupalılarca “mavi cami (blue mosque)” olarak adlandırılır.

  ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesiyle, istanbul’un ana camii konumuna ulaşmıştır. yapının mimari ve sanatsal açıdan dikkate şayan en önemli yanı, iznik çinileriyle bezenmesidir. bu çinilerin süslemelerinde sarı ve mavi tonlardaki geleneksel bitki motifleri kullanılmış, yapıyı sadece bir ibadethane olmaktan öteye taşımıştır.

  sultan ahmet cami.png

  sultanahmet camii’nin 1895 yılındaki hali
  ayasofya ve sultanahmet camiicaminin ibadethane bölümü 64 x 72 metre boyutlarındadır. 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı 23,5 metredir. caminin içi 260 pencereyle aydınlatılmıştır. yazıları diyarbakırlı seyyid kasım gubarî tarafından yazılmıştır. çevresindeki yapılarla birlikte bir külliye oluşturur.

  avlunun batı girişinde, demirden ağır bir kordon bulunmaktadır. bu kordon avluya atıyla giren padişahın kafasını çarpmaması için eğmesini gerektiriyordu. bu, padişahın bile camiye girerken kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini göstermek amaçlı sembolik bir eylemdi.


  Nemrut Harebeleri


  Türkiye'nin doğusunda Adıyaman ilimizdeki 2.250 metre yükseklikteki Nemrut Dağı'nda Kommagene (Komajen) Kralı Antiokos I tarafından M.Ö. 64 yılında yaptırılmıştır.


  nemrut dagi.jpg+ Yorum Gönder
ülkemizin güzellikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi