+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Oksijenil ve oksijensiz solunumla ilgili sorular ve çözümleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Ziyaretçi

  Oksijenil ve oksijensiz solunumla ilgili sorular ve çözümleri

 2. IIMyErenII
  Özel Üye

  Cevap: oksijenli solunum hqngi canlılarda görülür?

  Canlıların çoğu oksijenli solunum yapar. Besin moleküllerindeki enerjinin hücrelerde oksijen kullanılarak açığa çıkarılmasına oksijenli solunum denir.
  İnsanlar, hayvanlar, bitkiler, bakteriler ve mantarlar oksijenli solunum yaparlar. Memeli canlılar, sürüngenler, kuşlar, kurbağalar, balıklar, kabuklu deniz canlıları, eklem bacaklılar, yılanlar ve solucanlar, oksijenli solunum yapan canlı örnekleridir.
  Akciğerler, solungaçlar, trake ve deri aracılığı ile oksijenli solunum yapılır.

  Oksijenli ve oksijensiz solunum nedir?

  SOLUNUM:canlıların enerji elde etmek için organik besin maddelerini parçlamalarına solunum denir.Solunum oksijenli ve oksijensiz solunum olarak ikiye aayrılır.
  OKSİJENSİZ SOLUNUMrganik maddelerin enzimatik reaksiyonlara yıkılıp enerji üretilmesine oksijensiz solunum (fermantasyon) denir.Sitoplazmada gerçekleşen reaksionlardır:hücrelerde enerji üretmek için genellikle gilikoz kullanılır.Fermantasyon reaksiyonlarında glikozun pirüvik asite kadar olan yıkımına glikoz denir.
  OKSİJENSİZ SOLUNUMrganikbesin maddelerini oksijenle yakılıp ATP enerjisi üretimine oksijenli solunm denir.gerek canlılarda gerekse diş ortamlarda oksitlenme esnasında enerji açıga çıkar.Canlı vucudunda
  açıga çıkan enerji enzim sistemiyle kontrol altına alınır veATP molekülünde depo edilir


  SOLUNUM ÇEŞİTLERİ nelerdir ?

  Bazı canlılar besinlerin yıkılmasında oksijen kullanırlar;yani OKSİJENLİ SOLUNUM yaparlar.
  Bazıları ise oksijen kullanamaz;yani OKSİJENSİZ SOLUNUM yaparlar. 3. Ziyaretçi
  Sorular güzel olmuş üzerine verilen cevaplar daha güzel olmuş sağolun+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 2.43 | Toplam : 7 kişi