+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürkün ölçülerde Yaptığı Yenilikler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Ziyaretçi

  Atatürkün ölçülerde Yaptığı Yenilikler

 2. Hasan
  Özel Üye

  Cevap: ATAÜRKÜN ÖLÇÜLERDE YAPTIĞI YENİLİKLLER
  TAKVİM, SAAT VE ÖLÇÜLERDE DEĞİŞİKLİK
  Osmanlı Devleti'nde kullanılan saat, takvim ve ölçüler, Avrupa devletlerinde kullanılanlardan farklıydı. Bu durum, sosyal, ticarî ve resmî ilişkileri zorlaştırıyor, bazı karışıklıklara sebep oluyordu. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapıldı. Fakat yeterli değildi.

  Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Önce 26 Aralık 1925'te çıkarılan bir kanunla, o zamana kadar kullanılmakta olan, Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi, l Ocak 1926'dan itibaren de kullanılmaya başlandı. Böylece devlet işlerinde karışıklık önlendi. Takvimdeki bu değişikliğin yanında, alaturka denilen, güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine, çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp, günlük hayat düzene sokuldu.

  1928 yılında yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931'de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Bunların yerine uzunluk ölçüsü olarak metre, ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı.

  Bu yeniliklerin yanında millî bayramlar ve tatil günleri de yeniden düzenlendi. 1935'te çıkarılan bir kanunla, cuma günü olan hafta tatili değiştirilip, cumartesi öğleden sonra ve pazar günü hafta tatili olarak kabul edildi
  . 3. Ziyaretçi
  teşekkür ederim 4. Ziyaretçi
  azcıkta bilgi olursa iyi ama teşekkür ederim

 5. Ziyaretçi
  güzel ama çok uzun biraz ddaha kısa olsa iyi olurdu kolum koptu yazarken

 6. Ziyaretçi
  eski ölçülerl yeni ölçüleri kıyaslama olsaydı keşke çok güzel olurdu yararlanırdım siteden ama hoş olmuş

 7. Ziyaretçi
  çok sağolun

 8. Ziyaretçi
  elerine sağlık güzel olmus

 9. Ziyaretçi
  işime çok yaradı teşekürler

 10. Ziyaretçi
  teşekkür ederim

 11. Ziyaretçi

  saolun çok güzel olmuş

 12. Ziyaretçi
  çok sağol oğlumun ödevini yaptık

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
atatürkün ölçülerle ilgili yaptığı yenilikler,  atatürkün ölçülerle ilgili yapmış olduğu devrimler,  atatürkün ölçüler ile ilgili yaptığı yenilikler,  atatürkün ölçüler alanında yaptığı yenilikler ,  atatürkün uzunluk ölçüleriyle ilgili yaptığı yenilikler
5 üzerinden 3.44 | Toplam : 18 kişi