+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Siyer Bölümünden Peygamber Kıssaları: Hz. Zülkif (a.s.) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Gülehasret
  Süper Moderatör


  Peygamber Kıssaları: Hz. Zülkif (a.s.)

  Peygamber Kıssaları: Hz. Zülkif (a.s.) Forum Alev
  HZ. ZÜLKİFL (A.S.)
  Kur'ân'da iki yerde kendisinden bahsedilmektedir: "ismâil, idris ve Zülkifl, hepsi sabredenlerdendi. Onlari rahmetimize soktuk. süphesiz onlar salih olanlardandi" (el-Enbiyâ, 21/85, 86).
  Âyette geçen "Zülkifl" adi degil lakabidir ve "nasib ve kismet sahibi" anlamina gelir. Fakat burada dünyevî zenginligi degil, onun üstün kisiligini ve âhiretteki derecesini kastetmek için kullanilmistir.
  Yüce Allah Eyyûb (a.s)'in kissasini arzettikten sonra, peygamberlerinden bazilarini anmis ve onlari övmüstür. insanlari tevhide çagiran, Allah'in sevgi ve övgülerini kazanan bu peygamberden biri de, Zülkifl (a.s)'dir. Bu konudaki âyetlerin meâli söyledir:
  "Kuvvetli ve basiretli kullariniz ibrahim'i, ishâk'i ve Yâkub'u da an. Biz onlari ahiret yurdunu düsünme özelligiyle temizleyip, kendimize halis (kul) yaptik. Onlar bizim yanimizda seçkinlerden, hayirlilardandir. ismâil'i, Elyesâ'i, Zülkifl'i de an. Hepsi de iyilerdendir" (Sad, 38/45, 46, 47, 48).
  Taberî'de yer alan bir rivayete göre Zülkifl (a.s) sam'da otururdu. Oradaki halki Allah'a inanmaya, O'na ibadet etmeye ve dürüst bir sekilde yasamaya çagirdi ve orada vefât etti (et-Taberî, Tarih, Misir 1326, I, 167).

 2. EFRUMİE
  Bayan Üye

  Hazreti Zülkif kuranı kerimde ismi geçen peygamberlerdendir. Kuranı kerimde sabrından ve dünya malından ziyade ahirete önem verdiğinden bahsedilmektedir.

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
hz zülkifl kıssası,  Hz.zulkıflın kıssası,  peygamber kıssaları,  hz idrisin kısa kıssaları,  hz zülkifl kıssaları
5 üzerinden 4.67 | Toplam : 6 kişi