Milletvekili seçim tarihi değiştirildi.

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Milletvekili seçim tarihi değiştirildi. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Uzak
  Üye
  Reklam

  Milletvekili seçim tarihi değiştirildi.

  Reklam  Milletvekili seçim tarihi değiştirildi.

  Forum Alev
  TBMM Genel Kurulunda, Milletvekili Seçimi Kanununun, seçim döneminin 3 Temmuzda başlamasını ve Ekim ayının ikinci pazar günü seçimin yapılmasını öngören hükmü, "Her seçim döneminin son toplantı yılının 20 Temmuz günü seçimin başlangıç tarihidir ve Kasım ayının birinci pazar günü oy verilir" şeklinde değiştirildi.

  Genel Kurulda, bağımsız adayların birleşik oy pusulasında yer almasına ilişkin kanun teklifi görüşülerek kabul edildi. Milletvekili Seçimi Kanununda değişiklik içeren kanuna göre, bağımsız adaylara seçim pusulasında, son sıradaki siyasi partiden sonra yer verilecek.

  Bir seçim çevresinde birden fazla bağımsız aday varsa, sıra, aralarında çekilecek kurayla belirlenecek. Başta ve ortada bağımsız adayın adı ve soyadı yazılacak. Belirli bir aralık veya çizgiden sonra çapı iki santimetre olan bir boş daire basılıp, bunların altı çizilecek. Birden fazla bağımsız aday sütunları arasında, yarım santimetre ve iki çizgi ile belirlenmiş bir aralık bulunacak.

  Görüşmeler sırasında verilen bir önerge ile Milletvekili Seçimi Kanununun 6. maddesinde yer alan, "Her seçim döneminin son toplantı yılının 3 Temmuz günü seçimin başlangıç tarihidir ve Ekim ayının ikinci Pazar günü oy verilir" hükmü, "Her seçim döneminin son toplantı yılının 20 Temmuz günü seçimin başlangıç tarihidir ve Kasım ayının birinci Pazar günü oy verilir" şeklinde değiştirildi.

  Genel seçimlerin yapılacağı 2007 yılının Kasım ayının ilk pazar günü 4 Kasım 2007 tarihine denk geliyor. Buna göre, erken seçim kararı alınmaması durumunda seçimler 4 Kasım 2007'de yapılacak.

  AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, seçim dönemine ilişkin değişiklik talebinin Yüksek Seçim Kurulundan geldiğini ve önergeyi muhalefetle anlaşarak hazırladıklarını söyledi.

  Herkes oy kullansın lütfen sonra istemediklerimiz gelmesin 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Milletvekili seçim tarihi değiştirildi.

  Reklam  Bulunulan çağa ve şartlara göre kanunlar çok nadir de olsa değişiklik söz konusu olabiliyor. Seçim tarihleri günümüze kadar aynı tarihte yapılmaktaydı fakat şimdi ileri tarihe alınmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi