Laptop kullananlar dikkat

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Laptop kullananlar dikkat ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  nefertiti
  Usta Üye
  Reklam

  Laptop kullananlar dikkat

  Reklam  Laptop kullananlar dikkat

  Forum Alev
  Laptop kullananlar DİKKAT!
  Sony'nin 'hatalı' pillerinden dolayı, 'yanma tehlikesi' gerekçesiyle geri çağrılan laptop sayısı 7.1 milyonu buldu. Piller, Türkiye'deki Dell, Apple, Toshiba, Lenovo ve Fujitsu Siemens ürünlerinde de kullanıldı. Firmalar değişime başlayacak

  Japon elektronik devi Sony tarafından üretilen 'dizüstü bilgisayar (laptop) pilleri'nde yaşanan sorun giderek yayılıyor. Sony, daha önce, ürettiği lityum - ion pillerin kısa devre, fazla ısınma ve yanma gibi sorunlara yol açabileceğini açıklamıştı. Bunun üzerine ilk olarak altı hafta önce Dell, 4 milyon 200 bin bilgisayarda sorun olduğunu açıklayarak ürünlerini geri çağırdı ve pillerin değiştirileceğini bildirdi. Laptop pazarının lideri Dell'i, Apple, Toshiba, IBM'i satın alan Çinli Lenovo ve Fujitsu - Siemens izledi.
  Apple, 1 milyon 800 bin, Toshiba 340 bin, Lenovo 526 bin, Fujitsu-Siemens de 287 bin laptop pilinin 'hatalı üretim' olduğu gerekçesiyle, yenileriyle değiştirileceğini açıkladı.
  Toplam olarak tüm dünyada Sony tarafından üretilen 7 milyon 153 bin laptop pilinin değiştirileceği açıklanmış oldu. Böylelikle şu ana kadar HP ve Sony Vaio dışında tüm büyük üreticilerin, Sony'nin hatalı pillerinden dolayı sorun yaşadığı ortaya çıktı.

  Üreticiler: Pilsiz kullanın
  Dell, Apple, Toshiba gibi büyük üreticilere bilgisayar pili satan Sony konuyla ilgili detaylı bir açıklama yapmazken, sorun yaşayan firmalar da bundan sonra Sony'den alım yapıp yapmayacaklarına dair henüz bir açıklama yapmadılar.
  Öte yandan Sony hisseleri Dell'in geri çağırma duyurusunun ardından bugüne kadar geçen sürede New York borsasında yüzde 17.2 oranında değer kaybetti. Bilgisayar pillerinden kaynaklanan sorunun Sony'nin genel durumunu nasıl etkileyeceği ise analistlerin en çok cevap aradığı soru.
  Ayrıca böylesine sorunlar Sony için ilk değil. Sony, 2003 yılında dijital fotoğraf makinelerinin pillerinde sorun yaşarken, geçtiğimiz yıl da 3.6 milyon adet Playstation adaptörünün risk taşıdığını bildirmişti.

  Geri çağrılan modellerBugüne kadar Dell, Latitude, Inspiron, Precision; Apple firması ibook G4, powerbook G4: Toshiba Satellite, Dynabook; Lenovo Thinkpad, Fujitsu ise Lifebook serisinden pek çok farklı ürününü geri çağırdığını açıkladı.
  Üretici firmalar bu olayın ardından kendi internet sitelerinde kullanıcılar için özel bölümler hazırladılar. Kullanıcılar, pillerin arkasındaki kimlik numaralarını bu sayfalardaki formlara girerek bilgisayarlarının tehlike taşıdığı için geri çağrılan piller arasında olup olmadığını öğreniyorlar. Daha sonra bulundukları ülkedeki yetkili şirketler ile irtibata geçmeleri gerekiyor. 2. 2
  ersan
  Emekli
  Reklam  ben casper kullanıyorum ölese bende sorun yok dimi:D 3. 3
  driwer
  Üye
  bilgi için sagolasın kardeş 4. 4
  alexdetumer2
  Yeni Üye
  bende hp kullanıom boru deil

 5. 5
  By_HC
  Üye
  Ben Sony Vaio kullanıyorum. Ama benim ki Almanya 'dan geldi. Sorun yoktur değil mi?

 6. 6
  driwer
  Üye
  sağolasın arkadaşım teşekkürler

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi