Böyle Öğretmene - Böyle Öğrenci

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Böyle Öğretmene - Böyle Öğrenci ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  alicanavar
  Özel Üye
  Reklam

  Böyle Öğretmene - Böyle Öğrenci

  Reklam  Böyle Öğretmene - Böyle Öğrenci

  Forum Alev
  KÜLYUTMAZ BEY- HAŞİNE HANIM
  Sınırları ve kuralları belirli ve dar çerçevelidir. Gözü devamlı öğrencidedir ne zaman hata yapacaklar diye bekler. Sene başından sonuna kadar oturacakları yerlere varana kadar her şeyleri azami düzen içindedir. Sıralar hiç değişik düzende ders yapmak için bozulmaz hep bir çizgidedir. Çok geçerli bir sebep bile olsa öğrenci sınıftan dışarı çıkamaz. Sınıf genel olarak sessizdir. Öğrenciler öğretmenin rahatsız edilemeyeceğini bilirler. Öğretmen çok sıkı disiplinden yana ve kayıtsız şartsız itaat istemektedir. Öğrenci öğretmeni dinlemezse ne olacağını iyi bilmektedir. Sınıfta sıkı kurallar vardır ve öğrencilerin bu kurallar üzerine konuşmaya hakları yoktur. Neden sorusu hemen hemen hiç sorulmaz. Bazen hata yaparlarsa zayıf nottan kurtuluş olmadığının da farkındadırlar. Zayıf notu kurtarmak için ek imtihan söz konusu olamaz. Öğretmen öğrencilerini sevip saydığını, onlardan yana olduğunu başarılarını istediğini gösterememektedir. Bu öğretmenin öğrencileri bu dersi ne isteyerek ne de gerekli olduğunu düşünerek başarılı olmak için gayret göstermez. Sadece iyi not alalımda ders başımıza dert olmasın düşüncesindedirler.
  Öğrencilerin Bu Öğretmenleri Hakkındaki Görüşleri
  Bana ne bu öğretmenden! Bana en ufak bir iyi niyetli yaklaşımı yok ki bende onu seveyim. Devamlı bağırıyor, çağırıyor, haksızca notlar veriyor. Sevdiği bir iki öğrenci var, tüm dersleri onlarla işliyor. Şu sene bitse de kurtulsak bu adamdan!

  SEVİLEN BEY - SEVİLEN HANIM
  Öğretmen öğrencileri devamlı kontrolde tutmaktadır ama onları hayata en iyi şekilde hazırlamak için fırsatlar arar. Koyulan kuralların nedenlerini ve topluma faydasını ikna edici biçimde açıklar. Disiplinsizlik durumunda öğrenci saygılı fakat sıkı kurallarla karşılaşır. Af edileceği ümidi her zaman vardır içinde. Öğretmen onu yanlış anladıysa rahatlıkla öğretmenine meselenin diğer veçhesini açıklayabilir. Öğretmen onlara devamlı saygılı olduğu için genelde öğrenciler saygısızlık yapmazlar. Oto kontrol sistemiyle yaramazlık yapan diğer arkadaşlarını uyarırlar.’Bu hocaya da bu yapılmaz’ sözü kendi aralarında sık duyulur. Zayıf alan öğrencinin neden zayıf aldığı mutlaka araştırılır. Hastalık veya elde olmayan sebepten alınan zayıf notlar için tekrar imtihanı yapılır. Sebepsiz zayıf notlar bazen kurşun kalemle yazılır, öğrenci gayret ederse iyi nota değiştirme imkânı vardır. Herhangi bir şeyi anlamadıklarında rahatlıkla sorma imkânları olduğundan severek ve isteyerek dersi öğrenirler. Ders dışın dada anlamadıkları bir mevzu için rahatlıkla öğretmeni rahatsız edebilirler. Öğretmen öğrencileri ile sulu şakalar yapmaz, aradaki perdeyi yırtmamaya gayret gösterir. Ciddidir ama sevecendir. Öğrencilerinin özel hayatını bilir bunun içindir ki problem çıktığı zaman kaynağını çabuk anlar ve işin üzerine sakince gider. Öğrenci ceza alacaksa bile bunu terbiyesinde faydalı olacak şekle getirilmesi için gayret sarf eder. Başarılı başarısız öğrenci ayrımı yapılmadığından öğrenci haksızlık yapıldığını hiç düşünemez. Amirleri onu idari kadroya almak isterler ama öğrencilerle öyle içli dışlıdır ki o bunu istemez.
  Öğrencilerin Bu Öğretmenleri Hakkındaki Görüşleri
  Bu öğretmeni çok seviyoruz. Adil ve sevecen. Öğrencilerin de hata yapabileceğini düşündüğünden problemlere daha mantıklı yaklaşıyor. Sizi hiçbir zaman bozmaz, azarlamaz dalga geçmez. Hafif boynumuzu bükük görse sebebini araştırır, yardımcı olur. Onun için rahatlıkla onunla özel meselelerinizi bile konuşabilirsiniz. Ben bile unutmuştum yaş günümü, geçende geldi ve kulağıma ‘yaş günün kutlu olsun dedi’, sanki dünyalar benim olmuştu… Keşke her öğretmenimiz böyle olsa, ona canımızı veririz!

  SAKİN BEY - SAKİNE HANIM
  Aşırı toleranslıdır. Öğrencilerin onun dersinden sonra başka bir dersten imtihanları vardır Öğrenciler ders yapmayıp da imtihana çalışmak istediklerinde öğretmen hemen izin verir.‘İstediğinizi yapabilirsiniz ama biraz daha sessiz olun lütfen’ bu sınıfı açıklayan bir cümle olabilir. Öğretmen öğrenci ne yaparsa yapsın kırmak istemez.Dersler genelde gürültülü geçer.’kim soruyu yapacak ‘deyince diğer sınıflardan duyulabilecek ‘ben ben ‘sesleri ortalığı kaplayacaktır.Öğretmen öğrencilerle o kadar samimidir ki,öğrenciler el şakası bile rahatlıkla yaparlar.Bu yolla onlara yakın olunabileceğini dolayısıyla da problemleri daha rahat çözebileceğini söyler.Ödevin gerekliliğine çok inanmaz.Genelde ödev vermez.Öğrenciler bazen deftersiz bile sınıfa gelebilirler.Öğretmene göre önemli olan öğrencinin konuyu anlayıp anlamamasıdır.Dersinden şimdiye kadar hiç kimse sınıfta kalmamıştır.Notlar genelde yüksektir.
  Öğrencilerin Bu Öğretmenleri Hakkındaki Görüşleri
  Genelde Ders çalışmazlar, çünkü dersten önce biraz bakmak yüksek not için yeterlidir. Sınıfı kontrol edilemediğinden çok bir şey öğrenemezler. Bazı öğrenciler onu severler ama saygı göstermek nedir çok bilmezler.
  Yazan; Bir Eğitimci 2. 2
  hastaadam
  Emekli

  --->: Böyle Öğretmene - Böyle Öğrenci

  Reklam  valla süper ya öğretmen ben su an göremiyom ama herhalde dediğin kadar vardır 3. 3
  hackeremin
  Emekli
  ne öğretmenmiş yaw valla allah düşman başına vermesin 4. 4
  forever21
  Yeni Üye
  tesekkurler elıne sağlık arkadaşım

 5. 5
  oslmm
  Yeni Üye
  Ben bir öğretmen adayıyım şimdiden nasıl bir öğretmen olursam insanlığa ve ülkeme yararlı olurum diye düşünüyorum.Bu bağlamda güzel oldu bu yazı ;)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi