Kalsiyum için D vitamini şart

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Kalsiyum için D vitamini şart ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ENGİN
  Özel Üye
  Reklam

  Kalsiyum için D vitamini şart

  Reklam  Kalsiyum için D vitamini şart

  Forum Alev
  Kalsiyum için D vitamini şart
  Kalsiyum için D vitamini şart
  TRABZON (AA)- Trabzon Doğum ve Çocuk Bakımevi Başhekimi Uzman Dr. İsmail Topal, vücutta bulunan kalsiyumun, D vitamini olmadan bir yararı olamayacağını söyledi.

  Topal, yaptığı açıklamada, kalsiyumun, kemiklerin oluşumunu ve sağlamlığını sağlayan, kalp kasları ile diğer kasların kasılmasında etkili olan ve kan pıhtılaşmasında önemli rol oynayan, vücut için zorunlu minerallerden birisi olduğunu belirti.

  Vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 2'sini oluşturan ve yüzde 98'i kemiklerde bulunan kalsiyumun, süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünleri ile karnabahar, brokoli, kurutulmuş meyveler, susam, fındık, pekmez gibi gıdalarda bulunduğunu kaydeden Topal, vücut için önemli vitaminlerden biri olan D vitamininin, bağırsaklardan kalsiyum ve fosforun emilimini sağlayarak kemiklerde kalsiyum depolanmasını sağladığını dile getirdi.

  Bebeklerin büyüyüp gelişebilmesi için yeterli miktarda D vitamini ve kalsiyum ihtiyacının karşılanması gerektiğini ifade eden Topal, ''D vitamini olmadan vücuttaki kalsiyumun yararı olmaz. D vitamini eksikliğinde, 'raşitizm' dediğimiz kemik zayıflığı oluşmaktadır. Özellikle bebeklerde kemiklerin ve dişlerin güçlenebilmesi için D vitamini son derece önemlidir'' dedi.

  kaynak: MYNET 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Kalsiyum için D vitamini şart

  Reklam  İnsanlar için gerekli olduğu için vitaminler, proteinler, mineraller vardır ve hepsinin alınması gerekmektedir. Birinin alınmaması durumunda diğerlerine ya da bir hastalığa neden olabilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi