Başa darbe depresyon nedeni

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık Haberleri Bölümünden Başa darbe depresyon nedeni ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  FrEeDoM
  Usta Üye
  Reklam

  Başa darbe depresyon nedeni

  Reklam  Başa darbe depresyon nedeni

  Forum Alev
  Başına şok darbesi alan sporcuların depresyona yakalanma riskinin daha fazla olabileceği ortaya çıktı.

  Montreal Nöroloji Enstitüsü araştırmacıları, beyin sarsıntısı geçiren sporcuların beyinlerindeki değişikliğin, depresyona yakalananların beyinlerindeki değişiklikle aynı olduğunu saptadı.

  Araştırmacılar, kafatasına darbe alan ve sarsıntı geçiren 40 sporcuyu inceledi ve bunları 16 sağlıklı sporcuyla karşılaştırdı.

  Bu 40 sporcudan 16'sında depresyon belirtileri görülmezken, 16'sında hafif, 8'inde orta derecede depresyona rastlandı.

  Manyetik Rezonans görüntüleme cihazı, depresyon belirtileri gösteren ve sarsıntı geçirmiş sporcuların beynin ön kısmındaki prefrontal korteks ve yarı kürelerinin derinliğinde yer alan, "çizgili kısım" da denilen striatum bölgelerindeki faaliyette, depresyondaki kişilerdeki gibi azalma olduğunu gösterdi.

  Araştırmacılar, bulgular ışığında, beyin travması geçirmiş kişilerin psikolojik destek almasının yararlı olabileceği sonucuna vardı.

  Ön beyin loblarının çok ağır zedelendiği durumlarda kişilikte değişimizlerine rastlandığı biliniyordu, ancak şimdiye dek bu konuda yapılanhiçbir araştırma başına şok darbesi alan sporcularda bilişsel veyasinirsel eksiklik görüldüğünü ortaya koymamıştı.

  Araştırma Genel Psikiyatri Arşivi dergisinin bu haftaki sayısında yer alıyor.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: "Başa darbe depresyon nedeni"

  Reklam  Baş hem güçlü hem de hassas bir yapıya sahiptir. Başa alınan darbeler beyin tümörlerini öldürmekte ve darbenin şiddetine bağlı olarak psikolojik etkileri de olabilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi