Kramp - Kramp İlk Yardım - Kas Kasılması - Evde Kramp Girmesi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kramp - Kramp İlk Yardım - Kas Kasılması - Evde Kramp Girmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Kramp - Kramp İlk Yardım - Kas Kasılması - Evde Kramp Girmesi

  Reklam  Kramp - Kramp İlk Yardım - Kas Kasılması - Evde Kramp Girmesi

  Forum Alev
  Kramp - Kramp İlk Yardım - Kas Kasılması - Evde Kramp Girmesi  Herkes hayatı boyunca bir kaç kez kas krampına maruz kalmıştır.Bu anlarda kaslarınız kasılır ve sizi hareket edemez bir halde acı çinde bırakır.

  Kramplar genelde bacaklarda,kollarda ve sırt bölgesinde oluşur.Sebepleri arasında zorlamak , zedelenmek ve kasların dehidrolize olması ve çok uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmak sayılabilir.Bu durumda evde yapabileceğiniz bazı tedavi yöntemleri mevcuttur.

  1- Hafif Masaj : Kramp giren bölgeyi kasların doğrultusunda yavaş yavaş ovuşurun.Bu kan dolaşımını arttırarak kasılan kasları rahatlatır.

  2- Sıcak Banyo : Sıcak bir duş veya ılık bir banyo yapın.Sıcak suyu kramp giren bölgede uzun süre tutun.Suyun sıcaklığını dayanabildiğiniz kadar sıcak tutun bu kaslarınızın gevşemesini sağlayacaktır.

  3- Germe : Baldır bölgesinde ki kramplar için ayak parmaklarınız yukarı doğru olacak şekilde bacağınızı kafanıza doğru çekin ve bu pozisyonda 30 saniye kadar durun.

  4- Soğuk ve Sıcak Tedavisi : Kramp giren bölgeyi buz ile beş dakika kadar veya kızarana kadar ovun , kızarması kan hücrelerinin kasları ısıtması anlamına gelir.Alternatif olarak ise sıcak su torbası ile kasları gevşetmeyi de deneyebilirsiniz.

  5- Beslenme : Eğer çok sık kas krampı yaşıyorsanız vücudunuz bazı mineraller ( örneğin potasyum ve kalsiyum) yönünden yetersiz besleniyor demektir.Kalsiyum için yağsız süt ve yoğurt , potasyum içinse patates,muz gibi gıdaları tüketmeye özen gösterin.

  6- Yetersiz Sıvı : Yeterince sıvı alamamakta kas kasılmalarına sebep olur bunun için gün içinde düzenli su içme alışkanlığı edinin.

  7- Yardımcı gıdalar : Bal :Gece ortaya çıkan ayak ve bacak kramplarını engelleyebilir. Elma Sirkesi: Potasyum yönünden zengindir bir çay kaşığı elma sirkesi ve iki çay kaşığı balı sıcak suda karıştırıp içebilirsiniz.

  Bütün bunlara rağmen kramplarınız devam ediyorsa bir doktora muhayene olmanız iyi olacaktır.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Kramp - Kramp İlk Yardım - Kas Kasılması - Evde Kramp Girmesi

  Reklam  İnsanların başlarına her zaman gelebilen krampların en çok denizde olduğu görülmektedir.Ayaklarda görülen bu durumun genellikle vitamin eksikliğinden kaynaklandığı söylenmektedir.+ Yorum Gönder
bacak krampları için hangi bölüme gidilmeli,  kramp için hangi doktora gidilir,  kas kramplarında ilk yardım,  kas kasılmalarında ilk yardım,  bacak krampları için hangi doktora gidilir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi