Sırt Ağrısı Nedenleri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Proteinler Bölümünden Sırt Ağrısı Nedenleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Sırt Ağrısı Nedenleri

  Reklam  Sırt Ağrısı Nedenleri

  Forum Alev
  sırt ağrısı neden olur,
  sırt ağrısı nasıl geçer,
  sırt ağrısı tedavisi


  Sırt nedir?
  Sırtımızda toplam on iki omur disklerin içinde oturmuş vaziyettedir bu omurların her birinden göğüs kafesi kemiklerimiz uzanır. Sırt diye tabir ettiğimiz kısım bu omurların bulunduğu belin üst kısmıdır.

  Sırt ağrısı nedir?
  Sırt Ağrısının çok çeşitli nedenleri olabilir çeşitli hastalıklar: Akciğer hastalıkları, osteoporoz, çökme kırıkları, karaciğer hastalıkları, interkostol nevralji, iltihaplı romatizmalar, juvenil kifoz (kamburluk)…
  Bu hastalıkların dışında günlük hayatta karşılaştığımız genel nedenler vardır. Stres, fıtıklar, kireçlenmeler, duruş bozuklukları, aşırı bilgisayar kullanımı yahut aynı şekilde uzun süre kalmayı gerektiren işler, omurga eğrilikleri gibi…

  Sırt Ağrısının belirtileri nelerdir?
  Hastalık harici sırt ağrıları, genelde kas ağrıları ile karışmaktadır. Strese girdiğimizde sırtımızdaki kasların ve omurların esnekliği kaybolur. Boyun omurumuz normal şartlarda “c” şeklindeyken stres sonrası düzleşmeye başlar. Genelde psikologlar stres teşhisi koydukları hastalarda boyun kısmını muhakkak muayene ederler. Fıtık ve kireçlenmelerde ise ağrı genelde kürek kemikleri arasında ya da altındadır.
  Eğer uzun süre yan şekilde oturduysak omurlarımızın duruşundan dolayı sırtımızın sadece bir kısmı yani gerilen kısmı ağrıyacaktır. Kaslarımızı uzun süre gergin tutarsak tıp dilinde fibrozit adını verdiğimiz kas düğümlenmeleri oluşur ve bunlar en ufak fırsatta ağrı yapacaklardır.
  Şu durumlarda acil hekime başvurunuz! Şiddetli ağrı, solunum zorluğu, kas kol ayak uyuşmaları, gece terlemesi, boy kısalmaları… Bu belirtiler sıradan sırt ağrısından daha tehlikeli durumların işaretçisidir. O yüzden kısa sürede gelişmiş tahliller yapılmalı hastalık seyri izlenmelidir.

  Sırt ağrısı kimlerde daha sık görülür?
  Sırt ağrısı, yukarıda saydığımız hastalıklara sahip olanların dışında masa başı iş yapanlarda, şoförlerde, terzilerde, berberlerde, kısaca işlerinde, sırtını uzun süre aynı konumda tutmak zorunda olanlarda, yatış bozukluğu olanlarda(Omurlarını gerecek şekilde uyuyanlarda) genetik kemik sorunları olanlarda, kalsiyum eksikliği olanlarda ve yaşlılarda daha sık görülür.

  Sırt ağrısının tedavisi nasıl yapılır?
  Genel-mekanik sırt ağrılarında, romatizma için kullanılan ilaçlarla, antidepresan ilaçlarla pomatlarla, ağrı kesici ve antibiyotiklerle yapılır. Farklı ağrılar için Boyun, sırt bel egzersizleri uygulanır, ağrı merkezi olan nokta bulunur çeşitli işlemlerle bölgenin dondurulması, yakılması ya da ameliyat gibi yöntemlerle tedavi edilir.

  Sırt ağrısına yakalanmamak için neler yapılmalıdır?
  Eğer bir hastalığınız varsa öncelikle o hastalığın çarelerine bakmak bunun dışında kendi kendimize sırt ağrısını oluşmadan engelleyebiliriz. Peki, neler yapabiliriz?
  1-Dik durmak, vücudu aynı konumda uzun süre tutmamak. Omuzları geriye atıp midemizi içeri çekerek gövde yükünü eşit şekilde dağıtmak,
  2- rahat ve geniş ayakkabı giyerek dolaylı da olsa sırtımızdaki yükü hafifletiriz dar ve topuklu ayakkabılarda ağırlık merkezi değiştiği için sırt kendini dengelemeye çalışacak böylece sırt kaslarımız ve omurlarımız gerilecektir.
  3- Stres!!! Belki de sırt ağrısından korunmanın en önemli yolu stres yapmamak ya da stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmek çünkü stres kaslarımızı gerer ters bir hareketimizde çok kötü sonuçlar alabiliriz. Yani normal şartlarda rahatlıkla yapabileceğimiz hareketleri stresli iken yaparsak sıkıntı yaşayabiliriz.
  4- Bir fizik tedavi merkezine gidip sırt ağrılarını engellemek için kullanılan egzersiz yöntemleriyle ilgili broşürlerden ücretsiz olarak edinebilirsiniz çoğu fizik tedavi merkezinde bu egzersiz broşürlerinden bulunur. (Kişisel tavsiye)

  Sırt ağrısı için alternatif tedavi yöntemleri nelerdir?
  Ağrılı bölgeler muhakkak sıcak tutulmalıdır. Kalsiyum ve fosfat açısından zengin besinler tüketilmelidir. Çörekotu ve papatya karıştırılarak sıcak ve nemli bir bezle ağrılı bölgeye tatbik edilebilir. Lahana ceviz, karabiber, bal, mısır püskülü(kaynatılarak suyu ile masaj yapılır) kullanılabilir. Çilek tüketilmesi de sırt ağrısına iyi gelebilir. Tuz, sirke ve alkolü karıştırıp ağrılı bölgeye masaj yapılır, bu yöntemlerin sırt ağrınızı tamamen geçireceğine dair kesin kanıtlar yoktur fakat tedaviye yardımcı unsurlar olarak kullanılabilir. Unutmayın doğal olan hiçbir şey aşırıya kaçılmadıkça bize zarar vermez. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Sırt Ağrısı Nedenleri

  Reklam  Sırt ağrılarının değişik nedenleri olmaktadır.Bu ağrıların en fazla üşütmeler yada kas ağrılarından olması sırt ağrılarının hafife alınmasına neden olmaktadır.Fakat ciddi hastalıkların teşhisi sırt ağrıları ile konmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi