23 nisan örnek konuşma metni

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden 23 nisan örnek konuşma metni ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Aytu
  Bayan Üye
  Reklam

  23 nisan örnek konuşma metni

  Reklam  23 nisan örnek konuşma metni

  Forum Alev
  23 nisan örnek konuşma metni

  Sevgili Arkadaşlar;
  23 Nisan 1920, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gündür.. Atatürk, 23 Nisan gününü, bayram yapalım diye biz çocuklara armağan etmiştir.
  Meclisimiz, Kurtuluş Savaşı'nın en ateşli günlerinde açıldı. Birinci Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti'nin içine düştüğü durumu, düşmanlarımızın yurdumuzu paylaşmak için topraklarımıza nasıl saldırdıklarını ve Atatürk'ün Samsun'a, Amasya'ya Erzurum'a ve Sivas'a hangi zor şartlar altında gittiğini hepiniz biliyorsunuz. Mustafa Kemal Atatürk, düşmanı topraklarımızdan, ancak savaşarak atacağımıza inanıyordu. Bu nedenle, ülkemizin ileri gelenlerini bir meclis çatısı altında toplamak için var gücüyle çalıştı. 23 Nisan 1920 günü, Ankara'da ilk Meclis Toplantısı yapıldı. Padişah İstanbul'da, milletin vekilleri ise Ankara'daydı. Artık padişahın hiçbir etkinliği kalmamıştı. Çünkü bu millet, ulusal egemenliğini kazanmak istiyordu. Bütün kararları meclis veriyor ve padişahı devreden çıkarıyordu. Sonunda Kurtuluş Savaşımız kazanılmış, Ulusal egemenliğimiz ise padişahın elinden alınıp, milletimize verilmişti.
  Ulusal kelimesi ulustan türemiştir. Ulus, aynı zamanda Millet kelimesinin de karşılığıdır. Aralarında dil, duygu, gelenek ve görenek birliği olan insanlar topluluğuna ulus, ya da millet diyoruz. Egemenlik ise; hâkim olma, yönetme gücünü elinde bulundurma anlamına gelir.
  Öyleyse, Ulusal Egemenlik sözlerinden şunları anlayabiliriz; Ulusu meydana getiren insanların, yönetme yetkisini bütünüyle elinde bulundurması. Elbette ki, bir ulusu meydana getiren bütün fertlerin yönetici olması düşünülemez. Ulus, yani millet, yetkisini vekilleri aracılığı ile kullanmaktadır. Kim bilir belki de, gelecekte milletimiz, kendisine vekil olmak için bizlere de yetki verebilir.
  Bu büyük bayram, hepimize kutlu olsun!.. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: 23 nisan örnek konuşma metni

  Reklam  Bu günde tüm çocuklarımız geçici temsili de olsa yönetici koltuklarına oturmakta ve gelecekte neyi hayal ettiklerini söylemektedirler.Çocukların saf ve temiz duyguları gün gelecek bu ülkede hakim olacaktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi