Meteoroloji Mühendisi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Meteoroloji Mühendisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  angel_devil
  Usta Üye
  Reklam

  Meteoroloji Mühendisi

  Reklam  Meteoroloji Mühendisi

  Forum Alev
  METEOROLOJİ MÜHENDİSİ


  TANIM

  Meteoroloji mühendisi, atmosferdeki sistemleri ve olayları (yağmur, rüzgar, bulut, hava basıncı vb.) izleyerek veriler elde eden ve bu verileri bir bütün içinde değerlendirerek günlük hayata uygulanmasını sağlayan kişidir.

  GÖREVLER

  - Coğrafi alanlarda ısı, yağış, basınç ile ilgili meydana gelen değişimleri inceler, - Gözlem raporlarını yorumlar, - Gözlem bilgilerini kodlar, telekomünikasyon devrelerine verir (teleks, faks vb.), - Deniz meteoroloji istasyonlarında rüzgar ve dalga tahmini yapar, - Hava meydanlarında yer gözlemleri yapar, - Hava etüdü yaparak, havzaya gelebilecek yağış miktarını belirler, - Bölgenin ısı, yağış, basınç ve nem haritalarını hazırlar, - Dünya iklim değişikliklerini inceler, - Hava kirlenmesi ve duman kontrolü üzerinde çalışır, - Verilerin istatistiksel değerlendirmelerini yapar, - Güneş, rüzgar ve dalga gibi enerji kaynaklarının değişik enerjilere dönüşümünde gerekli alt yapıyı kurar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Veri toplayıcılar, bilgisayar, - Meteorolojik çalışmalar için özel aletler, - Güneş enerjisi ölçüm seti, - Hava faksı, teleks, konverter, teleteyp, faksmile cihazları.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Meteoroloji mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde genel yeteneğe sahip, - Matematik, jeoloji, fizik, astronomi ve coğrafya alanlarına ilgili ve bu alanda başarılı, - Sabırlı, dikkatli ve gözlemci - Somut kanıtlara dayanarak doğru tahminler yapabilen kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Meteoroloji mühendisleri, genellikle meteoroloji istasyonlarında görev yaparlar. Gerektiğinde görevleri ile ilgili çalışmaları açık havada gerçekleştirirler. Meteoroloji mühendisleri çalışırken meteoroloji teknisyeni, haberleşme teknisyeni, gözlemci (rasatçı), bilgisayar programcısı, pilotlar, gemi kaptanları, çeşitli mühendisler ve meslektaşları ile iletişim halindedirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Meteoroloji mühendisleri; Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nde, Elektrik İşleri Etüd İdaresi ile baraj ve gölet inşa eden özel şirketlerde, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ve özel enerji şirketlerinde, Çevre Bakanlığı ve İl Çevre Müdürlüklerinde, belediyelerde, Deniz Kuvvetlerinin Seyir Hidrografi ve Oşinografi dairelerinde, Silahlı Kuvvetler ve Savunma Bakanlığı’nda, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda çalışabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi, Sadece İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi “Meteoroloji Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; Matematik, Fizik, Atmosfer Bilimlerine Giriş, Bilgisayar Programlama, Meteorolojik Aletler ve Gözlem Usulleri, Genel Klimatoloji, Atmosfer Termodinamiği, İstatistiksel Meteoroloji, Güneş ve Yer Radyasyonu, Hava Analizi ve Tahmini, Tarım ve Orman Meteorolojisi, Hava Kirliliği ve Atmosfer Kimyası, Enerji Meteorolojisi, Güneş ve Rüzgar Enerjisi, Bulut Dinamiği ve Yağış Fiziği, Atmosferik Radyasyon ve Atmosferde Enerji Dengesi, İklimsel Analiz ve İklim Değişiklikleri, Hava ve Deniz Etkileşimi, Denizcilik ve Uçuş Meteorolojisi, Su Kaynaklarının Geliştirilmesi ve İşletilmesi, Tıbbi Meteoroloji vb. dersler verilir.

  MESLEKTE İLERLEME

  Meteoroloji mühendisleri tecrübelerine ve yıllara bağlı olarak idari kademede görev alabilirler. Akademik kariyer yapabilirler.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Meteoroloji Mühendisi

  Reklam  meteoroloji deyince aklımıza gelen ilk ve doğru şey hava durumudur hava durumu atmosferdeki bulut hava basıncı yağmur gibi verileri elde edip derleyen kişiye meteoroloji mühendisi denir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi