Balıkesir Manastırları Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Balıkesir Manastırları Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Balıkesir Manastırları Hakkında Bilgi

  Reklam  Balıkesir Manastırları Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Balıkesir Manastırları Hakkında Bilgi

  Kirazlı Manastırı  Antik dönemde Didumus Dağı olarak bilinen dağın eteğinde manastır, kilise ve yapı gruplarından oluşan bir kompleks duvar tekniğine göre XIX.yüzyılda Rumların kullandığı bir dini anıt yapı mevcut temellerden ve duvar kalıntılarından bodrum üzerine 2 katlı bir yapı olduğu anlaşılmaktadır.

  Bugün mevcut olan kilisenin güney duvarı ile absis duvarının bir kısmı ayakta ve yüzeyde bulunmaktadır.


  Agios Georgis Meryamana Manastırı

  Avşa Köyü’nün 1.5 km güneybatısında Manastır Mevkii’ndedir.


  Ayos Apostolos Manastırı

  Cunda Adasına giriş sağlayan köprü geçildikten sonra soldaki tepe üzerindeki bu manastırın yalnızca kaba yontma taştan dört duvarı kalmıştır. Yapım tarihi ile ilgili bilgilere kaynaklarda rastlanmamıştır.


  Ayışığı Manastırı


  Cunda Adasında Paterüça köyleri arasında kalan manastır özgün bir yapı olup moloz ve sarımsak taşından yapılmıştır. Kapısı üzerindeki bir yazıdan 1771 ve 1795 yıllarında onarıldığı yazılıdır. Buna dayanılarak manastırın ilk yapısının XVI. yüzyıldan kaldığı sanılmaktadır.


  Leka Panaya Manastırı

  Cunda Adas, Dalyan Boğazıı çıkışında, Koruyan Meryem adıyla tanınmış olup zeytinlikler arasına yapılan manastır restore edilerek konut olarak kullanılmaktadır.

  Restorasyon sırasında mimari özelliğini bütünüyle yitirmiştir.


  Çamlı Manastırı

  Cunda Adasında, denizden 190 m. yüksekliğinde kurulmuş olan bu manastır yıkılmıştır. Yapım tarihi ve mimari özellikleri ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Kaynaklarda yalnızca ismine rastlanılmıştır
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Balıkesir Manastırları Hakkında Bilgi

  Reklam  Balıkesir Manastırlarını sıralayalım Agios Georgis Meryamana Manastırı ,Kirazlı Manastırı,Ayos Apostolos Manastırı ,Leka Panaya Manastırı ve çamlı manastırı olarak sıralanabilir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi