Gazi Süleyman Paşa Camisi (Malkara)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Gazi Süleyman Paşa Camisi (Malkara) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Gazi Süleyman Paşa Camisi (Malkara)

  Reklam  Gazi Süleyman Paşa Camisi (Malkara)

  Forum Alev


  Gazi Süleyman Paşa Camisi (Malkara)
  Tekirdağ ili Malkara ilçesi, Cami Atik Mahallesi’nde bulunan bu cami Bizanslılar döneminde bir kilise olarak yapılmıştır. Osmanlıların Malkara’yı ele geçirmesinden sonra, 1365 yılında camiye çevrilmiştir. Bunu belirten kitabe batı yönündeki kapısı üzerindedir. Bu kitabeye göre; Yıldırım Beyazıt (1389–1402) zamanında Gazi Süleyman Paşa tarafından camiye dönüştürülmüştür.

  Kitabenin mealen anlamı şöyledir:

  “Bu, Allahü Tealanın evidir. Bu evi Arap ve Acemin Sultanı, Sultan Selahaddin, kişileri doğru yola sevk etmek üzere insanlar için inşa ettirdi. Bu öyle bir anıttır ki, gölgesinin altında hayvanlar nallanırdı. Sultan oğlu Sultan olan Beyazıd Han, Murat Han'ın oğlu, Murad Han Orhan Han'ın oğlu, Orhan Han Osman Han'ın oğludur. Allah mülklerinde daim kılsın. Devletin iktidarın ellerindeyken günler güzel geçiyor, isteyen istediği yere yerleşiyordu. Devlet adaletle mukimdi. Her hak sahibi hakkına sahipti. Burası Kilise üzerine bina edildi.
  Gafururrahıym olan Allah, kâmil müminleri ve kadın, erkek Müslümanları mağfiret buyursun.
  Bu camiinin inşa tarihi; Mübarek ve saygınlığı olan Receb ayının başlangıcında 758 (1356) yılında yapıldı.”

  Cami Sultan Abdülaziz (1861–1876) zamanında onarılmış, bazı ilaveler yapılmıştır. Sultan II. Abdülhamit de 1888–1889 yılında camiyi onarmış ve bunu belirten bir kitabeyi de kuzeydeki giriş kapısı üzerine yerleştirmiştir.

  Cami 1151 m2’lik bir alan üzerinde olup, cami bunun 284 m2’sini kapsamaktadır. Cami kesme taş ve tuğla hatıllı olarak dikdörtgen planlı yapılmıştır. Üzeri ahşap bir çatı ile örtülmüştür. İbadet mekânı ahşap sütunların desteklediği düz bir tavanla örtülüdür.

  Caminin minaresi kesme taştan dikdörtgen kaideli, yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir. Bu minare yapılış ve onarımından sonraki dönemlerde yenilenmiştir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Gazi Süleyman Paşa Camisi (Malkara)

  Reklam  Gazi Süleyman Paşa Camisi (Malkara) tekirdağda bulunuyor ,eskiden bir kilise olan yer sonraları osmanlı zamanında camiye çevrilmiş teten ne varsa osmanlıda var gerisi pek parlak değil+ Yorum Gönder
malkara gazi süleyman paşa camii
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi