Snow Leopard 32 bit – 64 bit Hakkında Soru Cevap

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Mac OS X Bölümünden Snow Leopard 32 bit – 64 bit Hakkında Soru Cevap ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  computer
  Özel Üye
  Reklam

  Snow Leopard 32 bit – 64 bit Hakkında Soru Cevap

  Reklam  Snow Leopard 32 bit – 64 bit Hakkında Soru Cevap

  Forum Alev
  En sonunda 28 Ağustos geldi çattı da Snow Leopard’ımıza kavuştuk. Bazılarımız daha erken elde etse de sistem dvdsini elde tutmanın keyfi başka oluyor. Fazla uğraşmamak için daha önce yaptığım gibi hep archive and install yaparak yüklemek yerine bu sefer doğrudan Leopard’ın üzerine yükledim. Çok da iyi ettim, zira neredeyse hiç sorun çıkartmadı.
  Bu ayrıntıları bir kenara bırakırsak şu sıralar sürekli 64 bit olduğuna dair reklamı yapılan Snow Leopard hakkında bu konu ile ilgili çok sık sorulan bazı soruları derleyerek şöyle bir soru cevap dizisi hazırladım. Sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi çalışacağına dair sorularınızın cevapları burada:

  - Kurmadan önce sormak istiyorum: Snow Leopard PowerPC işlemcili Mac’imde çalışacak mı?
  + Kesinlikle hayır. Snow Leopard sadece Intel işlemcili Mac’ler için hazırlandı ve optimize edildi.
  - İşletim sistemim kaç bit??
  + Snow Leopard hem 32 bit hem de 64 bit bir işletim sistemidir. 64 bit derlenmiş tüm uygulamaları çalıştırabildiği gibi, 32 bit uygulamaları da çalıştırabilir.
  - Kurulumda 64 bit ayarı görmedim? Nasıl 64 bit sistem kuracağım?
  + Snow Leopard ile gelen uygulamaların neredeyse hepsi hem 32 bit hem 64 bit çalışabilir. Windows gibi ayrı versiyonları, kurulumları yoktur.
  - Peki bir uygulamanın 32 bit mi 64 bit mi çalıştığını nasıl anlarım?
  + Activity Monitor açılınca Architecture sütununda her uygulama için hangi mimaride çalıştığı yazar. Mesela Finder ve Safari 64 bit iken, iPhoto ve iTunes hala 32 bit çalışmaktadır.
  - Evet, açtım baktım hiç birinin yanında 64 bit yazmıyor?
  + Mac OS X 10.5 kullanıyor olabilir misiniz? Ya da ilk macbook veya imac’lerde bulunan Core Duo işlemcisine sahip olabilirsiniz. Bu işlemciler 32 bittir.
  - Tamam neredeyse hepsinde 64 bit yazıyor. Ama kernel_task işlemi 64 bit gözükmüyor?
  + İşte can alıcı nokta bu: Apple Xserve haricindeki makinalarda varsayılan olarak kerneli 32 bit çalıştırıyor.
  - Kernel de ne?
  + Kernel işletim sisteminin çekirdeğidir. Hatta yanılmıyorsam Türkçe’de de çekirdek diye geçer. Tüm donanımı yöneten işletim sisteminin beynidir. Daha fazla ayrıntı için: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=kernel
  - Peki niye 32 bit çalışıyor? 64 bit çalışsa ya?
  + Normal kullanıcının bir programı 32 bit veya 64 bit çalıştırması aslında çok bir şey farkettirmiyor. Özellikle bir program 4 GB’tan fazla bellek adreslemesi gerektiğinde 64 bit devreye giriyor. Kernel hiç bir zaman 4 GB kullanmayacağı için 32 bit çalışabilir.
  - Peki 64 bit çalışırsa ne olur? Ben Activity Monitor’da baştan aşağı 64 bit görüp tatmin olmak istiyorum.
  + Kernel 64 bit çalışırsa henüz sürücüsü yazılmamış bir ton donanım çalışmayacaktır. Mac OS X değişik donanımları tanımak için kernel extension denilen kext’ler kullanır. İşte bu kext’ler 32 bit olduğu sürece 64 bit kernel’de çalışmayacaktır. Bunların arasına bir çok program da giriyor. Mesela kext yükleyen VMWare ve Paralells çalışmayacaktır. Yazıcı sürücüleriniz çalışmayacaktır. Bunun gibi bir ton uyumsuzluk sorununu atlatmak için Apple makinalara kerneli 32 bit varsayılan olarak yüklüyor. Yani kullanıcıların modifiye ettiği tek şey kernelin 32 bit mi 64 bit mi açılacağı. Aynı denetim masasında veya Safari’de olduğu gibi.
  - E ama Safari 64 bit olmasına rağmen Flash 32 bit? Nasıl entegre çalışabiliyorlar?
  + Safari artık plug-in’leri IPC denilen bir yöntemle entegre ediyor. Flash ayrı bir işlem olarak çalışıyor ve çakıldığında sadece flash çöküyor, tüm Safari’yi çökertmiyor. kext ile plugin çok farklı şeyler.
  - İnat ettim ben, 64 bit kernel istiyorum!
  + EFI versiyonun ve işlemcin 64 bit olsa da, Apple yukarıda saydığım uyumluluk sebeplerinden dolayı sadece yeni makinaların 64 bit kernel ile açılmasına izin veriyor. Bunların arasında Macbook yok. Tam liste için şu grafiğe bakabilirsiniz:

  - İstesem de 64 bit kernel ile açamıyorum. Kahrol Apple. Asabım bozuldu, canım sıkıldı. Hakkımı yedi Apple. Öylesin Apple böylesin Apple.
  + Şimdi düşünecek olursak 64 bit kernelin macbook kullanıcısına ne faydası olabilir? Getireceği tek şey daha fazla uyumsuzluk. Windows gibi 64 bit işletim sistemi çıktığında millet ne yapacaktı? Bütün uyum problemlerini bir kenara bırakıp üç beş program ile mi takılacaktık?
  Standart Apple kullanıcılarını ilgilendiren belki de tek şey sistemin hızı. 64 bit kernel daha hızlı diye bir kural yok.
  Apple belki de kullanıcı makinalaranın 32 bitte açılmasını sağlayarak bir çok kişinin gereksiz yere 64 bite geçmesini ve uyum sorunu yaşamasını engelledi. Belki opsiyonel bırakabilirdi ama yapmadı. Belki ileriki sürümlerde katılacak (Pek ihtimal vermiyorum açıkçası.) veya 10.7′de eklenecek, bilemiyorum. 2. 2
  dolu_düşler
  Yeni Üye

  --->: Snow Leopard 32 bit – 64 bit Hakkında Soru Cevap

  Reklam  Bilgiler için teşekkürler.

  Forum Alev - Forumalev.net en doğru ve en güzel bilgiler..

  Çok teşekkürler..+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi