Coca Cola Neden Soğuk İçilir?

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Coca Cola Neden Soğuk İçilir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sibel_20
  Üye
  Reklam

  Coca Cola Neden Soğuk İçilir?

  Reklam  Coca Cola Neden Soğuk İçilir?

  Forum Alev
  Coca Cola'yı bulan şahıs bu işe başlarken tüm dünyanın tadını seveceği bir şerbet yapmayı kafasına takmış. Tüm servetini buna yatırmış. Sonunda da ünlü Coca Cola formülünü hazırlayıp piyasaya sürmüş. Ama sonuç tam bir fiyasko olmuş. Yılların emeği boşa gitmiş. Fakat daha sonra şirketin bir ortağı formülde hiç değişiklik yapmadan Coca Cola'yı bugünkü satış rakamlarına ulaştırmış. Ne mi yapmış? Sadece şerbeti soğutup satışa sunmuş! Bu nedenle tüm Coca Cola şişelerinin üzerinde "Soğuk içiniz" yazıyormuş.

  Formülü açıklansa isteyen herkes evinde çay yapar gibi Coca Cola üretebilirmiş. Formül işte bu yüzden dünyanın en önemli sırrı gibi gizli tutuluyormuş.

  Kimyayla alakası olan herkes bilir ki Coca Cola asidik yapıdadır. Bundan ötürü de dışarıya ısı verdikçe, yani soğudukça, daha "kararlı" hale gelir. Böylece de lezzeti artar. Coca Cola soğuk sevmemizin ve şişelerin üstünde "soğuk içiniz" yazmasının nedeni bu "asid-baz" ilişkisinden kaynaklanmaktadır  ufak bı dıp not : Coca-cola kandaki oksijen basıncını düşürerek Karbondioksite dönüştürdüğünü bilen var mı ve (tarihini hatırlamıyorum) bir üniversitede yapılan en çok coca-cola yı kim içecek? yarışmasında 8 lt. Coca-Cola ile birinci olan yarışmacının 10 dakikada bağıra böğüre dünyanın gözü önünde öldüğünü ve bunun sebebinin de kandaki oksijen miktarının düşerek karbondioksitin iyice sıkıştırıp oluşan asidin beyne giden damarı patlattığıdır..En önemlisi bu olayı duyan pek fazla şahıs yok.
 2. 2
  eflatun10
  Üye

  --->: Coca Cola Neden Soğuk İçilir?

  Reklam  güzel ve ilginç bir konu
 3. 3
  esinti66
  Yeni Üye
  ölen şahısa yazık olmuş yaa üzüldm :(
  emeğine sağlık arkadaşım aydınlatıcı oldu 4. 4
  fbauk3
  Emekli
  coca kola kötü ama pepsi iyi ona güvenin

 5. 5
  save-me
  Üye
  yalnız bu konu bana pek ınandırıcı gelmedı soguk ıcınız yazısı tum gazlı ıceceklerın ıcınde var buda kımyayla alakalı bı konu gazlar konusunun basında bahsedılır herangı bı cısmın basıncıyla sıcaklık alakalıdır egfer gazlı bı ıcecek sıcak olursa ıc basınc artar ve buda kolanın asıtının cokelmesıne neden olur kolanın ıcındekı gazla reaksıyona gırerler merak edenler arastırsın derım .... yınede saol emegın ıcın (zaten belırtıldıgı gıbı oksıjenın karbondıoksıte donusmesını saglayanda dusuk sıcalık)

 6. 6
  gizem_90
  Üye
  ayyy ne çok ilginçç gerçekten colayı çok severim ama aşırıya kaçmayacak şekilde bilgilendirdiğin için tşkler yüreğine sağlık...

 7. 7
  image_macker
  Üye
  Enteresan ve bilmediğim bilgilerdi emeğine sağlık.. Bu coco cola konusuda ne kadar gündemde dursa eleştirilse, eleştirsek de gene gidip stantdan onu seçiyoruz ..

 8. 8
  Ziyaretçi
  O asitli siyah suyu asla içmem içenlerin nasıl olurda boğazı yanmıyor hem içinde fare olan bir şeyi nasıl yemekte içiyorlar.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi