Edebiyat Hakkında Kompozisyon örneği

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Edebiyat Hakkında Kompozisyon örneği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Edebiyat Hakkında Kompozisyon örneği

  Reklam  Edebiyat Hakkında Kompozisyon örneği

  Forum Alev
  Edebiyat Hakkında Kompozisyon

  Edebiyat, duygu, düşünce ve hayallerin düzgün bir üslupla yazıya aktarılma sanatıdır. Aynı zamanda sözlü olarak da gerçekleştirilebilen bir sanattır.

  Yazılan her metin edebiyat çerçevesine sığdırılamaz. Çünkü edebiyat, insanda estetik duygular canlandırır. Yazmak için yazılmaz. Çok geniş bir yelpazesi vardır. Şiir, düzyazı, drama gibi türler edebiyatın çeşitlerindendir. Dil ve kültürü birbirine bağlayan bir köprü görevini görmektedir. Dil ve kültür, insan benliğinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Yani bir yaşam tarzıdır. Kültür deyince akla ilk dil gelir. İnsanlar arasında duygu ve düşünce aktarımında önemlidir. Kültürün nesilden nesile aktarılması da dil ile mümkündür.

  Edebiyat, içerisinde dilin tüm çelişkilerini barındırır. Çünkü dil, yaratıcılıktır ve insanlık sanatıdır. Bazen karmaşık, bazen sade, bazen de doğal bir sanat bütünlemesidir. Dil, sürekli kendini yenileyen bir mekanizmadır. Edebiyat da dil ile zenginleşir.

  Türkçeyi güzel ve doğru kullanmak, dile biraz daha önem vermekle mümkündür. Bu konuda düşünürlerin sözlerine de kulak vermek gerekir. Nihat Sami Banarlı " Bizim dilimiz imparatorluk dilidir. Her dil, imparatorluk dili olamaz. Çünkü her millet imparatorluk kuramaz." derken Mevlâna ise, " Gönlü ve sözü olmayan bir kişinin yüz dili bile olsa, o gene dilsiz sayılır." demiştir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Edebiyat Hakkında Kompozisyon örneği

  Reklam  Edebiyat akımları olmuştur.Çağa göre topluma göre değişir edebiyatlar.Gerek yazılı gerek sözlü edebiyat;hepsi duygu ve düşünceleri güzel bir şekilde anlatmak içindir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi