+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden İstiklâl Marşı İle İlgili Kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Gizliyara
  Frmacil.com


  İstiklâl Marşı İle İlgili Kompozisyon

  İstiklâl Marşı İle İlgili Kompozisyon Forum Alev
  İstiklâl Marşı İle İlgili Kompozisyon

  Milli marşlar, hürriyet, özgürlük, kahramanlık ve coşkuları ifade eden eserlerdir. Resmi tören ve toplantılarda önemli günlerde milli marşlar çalınarak ve söylenerek bu duygular ifade edilmiş olur.

  Milli marşımız, İstiklâl Marşı, Türk ulusunun, hürriyet özgürlük, kahramanlık ve coşkularının ifade edildiği bir marştır. Kurtuluş Savaşı sonrasında, Türk ulusunun özgürlük ve hürriyet duygularının bir ifadesi olarak, şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılarak, Osman Zeki Üngör tarafından bestelenmiştir.

  Türk halkının Kurtuluş Savaşı’nda vermiş olduğu kahramanca mücadele, hürriyet özlemleri, kahramanlıkları ve millet olarak yaşadığı coşku milli marşımızda anlatılmaktadır. Her ülke marşı söz ve müzikle ifade edilmese de İstiklâl Marşımız söz ve müzikle birlikte icra edilmiştir. Sözleri müziğinin sağladığı etkiyi daha da anlamlaştırmıştır ve sonucunda Türk halkını temsil etme görevini elde etmiştir. Milli marşımızı nerede duyarsak, ayağa kalkar, düzgün bir duruş sergileyerek ve ulusumuzu temsil ettiğinden dolayı saygımızı göstererek, onu dinler ve iftihar ederiz. İstiklâl Marşımız milli duygularımızı en yüksek seviyelere ulaştıran ve bize geçmişimizi hatırlatan bir marşımızı olduğundan ona her zaman için gereken saygı ve değeri veririz. Aynı zamanda geçmişimiz ile geleceğimiz arasındaki önemli bir köprü olarak da görmeliyiz.

 2. minyoran
  Yeni Üye

  çok teşekkür öle böle değil çok thank you[[/COLOR]

 3. Ziyaretçi
  thank you ödevim bitti sonunda

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
12 mart kompozisyon,  12 mart istiklal marşının kabulü ile ilgili kompozisyon,  12 martla ilgili kompozisyon,  12 mart kompozisyonları,  istiklal marşının günümüzle bağdaştırılması
5 üzerinden 3.83 | Toplam : 6 kişi