Köpekler neden kendi dışkılarını yerler? Çaresi nedir?

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Bölümünden Köpekler neden kendi dışkılarını yerler? Çaresi nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Köpekler neden kendi dışkılarını yerler? Çaresi nedir?

  Reklam  Köpekler neden kendi dışkılarını yerler? Çaresi nedir?

  Forum Alev
  Köpekler neden kendi dışkılarını yerler? Çaresi nedir?

  Dışkı yemenin (coprophagia) kesin sebebi bilinmiyor. Bu konuda pek çok teori var.
  Kendi dışkısını yiyen pek çok köpekte beslenme yetersizliğine rastlanmamıştır.Ancak bazı sağlık sorunları, örneğin pankreas yetmezliği, iç parazitlere bağlı beslenme bozukluğu veya açlık, koprofajiyi şiddetlendirir.

  Bazen, pansiyonlarda kalan köpekler can sıkıntısı veya stresten kendi dışkılarını yerler. Bir araştırmacıya göre, sahipleri tarafından yanlış yere tuvalet yaptğı için cezalandırılan köpekler, "kanıtı" ortadan kaldırmak için kendi dışkılarını yerler.

  Bir başka teoriye göre koprofaji, büyümeyle geçen bir özelliktir. Köpeklerin akrabası olan kurt ve çakallar da kendi dışkılarını yerler. Otçul hayvanların dışkılarını yedikleri de görülmüştür. Bunun sebebinin, otçul hayvan dışkılarının bol miktarda B vitaminlerini içermesi olduğu sanılmaktadır.

  Bazı durumlarda koprofaji, diğer hayvanlardan seyretmek suretiyle öğrenilen bir davranıştır. Bazen de yavru köpekler herşeyin tadına bakmak isterler.

  Dişi köpekler normal olarak kendi yavrularının dışkılarını yerler. Bu, düşmanlardan korunmaya yönelik tamamen içgüdüsel bir davranıştır.

  Son olarak, bazı köpekler kendilerine lezzetli geldiği için dışkılarını yerler.

  Bu sorunun önüne geçmenin en iyi yolu hayvan dışkılarını ortadan kaldırmaktır.

  Köpeğin yemeğine, dışkının tadını değiştiren bir madde (ülkemizde mevcut değil) ilave etmek bir çözüm olabilir. Ya da dışkının üzerine biber, karabiber vs. serpmek denenebilir. Bu yöntemler, eğer koprofaji alışkanlığı çok yeniyse işe yarayabilir. Ama bu bir alışkanlığa dönüştüyse, bu alışkanlığı kırmak çok zordur.

  Yürüyüş esnasında köpekler tasmalı olmalıdır. Çok gerekirse bir ağızlık takılabilir. Ancak, köpeğinizi ağızlık takılı halde asla başıboş bırakmayın.

  Köpeğinizin bol bol oyun oynamasını sağlamak ve arasıra ona yeni oyuncaklar almak onun ilgisini dağıtır ve rahatlamasını sağlar.

  Koprofajinin stresten kaynaklandığı durumlarda, stresin sebebini ortadan kaldırmak veya en azından azaltmak gerekir. Bunun yanısıra köpeğinizin gıdasında yeterli B vitamini olduğuna ve aşırı karbonhirat bulunmadığına emin olmalısınız.

  Bazı köpekler, beslenme saatleri sıklaştırılarak düzelmiştir. Ancak günlük verilen yemek miktarı aynı kalmalıdır.

  Bazı hayvan sahipleri Prozyme (ülkemizde mevcut değil) adlı bir ürünü yemeklere katarak koprofajinin önüne geçebilmiştir.

  Köpeğinizi kendi dışkısını yiyor diye asla cezalandırmayın. Bu, koprofajiyi şiddetlendirebilir.

  Unutulmaması gereken en önemli şey, koprofaji bir alışkanlık veya takıntı haline gelmeden, farkına varılır varılmaz, mümkün olan en kısa sürede önüne geçmeye çalışmalıdır. Böylece başarı şansı artar.
 2. 2
  touche-horn
  Üye

  --->: Köpekler neden kendi dışkılarını yerler? Çaresi nedir?

  Reklam  Son olarak, bazı köpekler kendilerine lezzetli geldiği için dışkılarını yerler

  Ay neresi lezzetli gelio anlamadım ama paylaşım için saol 3. 3
  fbauk3
  Emekli
  nerden biliosdun lezzetli olmadığını :D:D:D
  neresei lezzetli dediğine göreeee sen yoksa evet evet öle olmalı :D 4. 4
  ++melek++
  Yeni Üye
  Ben dışkıları kaldıramam,köpeğim bahçede ve bahçede büyük onları bulmam zor olur ama yediğimi görüyorum:),kovsamda gene gelip yiyor...

+ Yorum Gönder
köpek kakasını yerse ne olur,  yavru köpek kakasını yerse,  köpek dışkısını yerse,  köpek kakasını yerse,  kopek kalasini yerse
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi